Teatry i zespoły

Trwa wczytywanie

Teatr Kameralny

Teatr Kameralny działał w Galerii Luksemburga, przy ulicy Senatorskiej 29 w Warszawie. Został założony przez Karola Adwentowicza, jednego z najlepszych aktorów dramatycznych swoich czasów, legendarnego odtwórcy roli Hamleta i Mazepy.

repertuar teatru opierał się na zachodnich tekstach współczesnych. Druga premiera teatru to  Dziewczęta w mundurkach Christy Winslowe, która była ogromnym sukcesem ze względu na tematykę miłości uczennicy i nauczycielki. Skandalizujący tekst został później wystawiony na innych scenach polskich, jednak prapremiera w Kameralnym była najlepiej przyjęta przez krytykę i widzów. Warto dodać, że debiutowała w tym przedstawieniu, jako Manuela, Jadwiga Andrzejewska - jedna z najpopularniejszych aktorek dwudziestolecia międzywojennego.

Poza światowym repertuarem, grano przedstawienia na podstawie tekstów Antoniego Słonimskiego, Jerzego Zawieyskiego, Wacława Grubińskiego, Ewy Szelburg-Zarembiny. Teatr Kameralny trzymał rękę na pulsie nowości teatralnych. dlatego w reperturze pojawiały się propozycje węgierskich dramatopisarzy - między innymi Franciszka Monara, Laszlo Fodora, które w tym samym mniej więcej czasie wchodziły na ekrany kinowe.

Spektakle reżyserował głównie Karol Adwentowicz i Irena Grywińska, poza nimi zaś ROnard Bujnowski, Edmund Wierciński, Karol Benda, Teofil Trzciński.

Teatr Kameralny zakończył sezon w czerwcu 1939 roku. Obok Teatru Marii Malickiej, był jednym teatrem prywatnym, który funkcjonował nieprzerwanie przez niemal całe dziesięciolecie lat trzydziestych.

Ewa Hevelke, 2018

Bibliografia:

  • Edward Krasiński,Warszawskie sceny 1918-1939, PIW, Warszawa 1976.

Sezon: 1932 / 1933

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji