Osoby

Trwa wczytywanie

José Maria Florêncio

José Maria Florncio
dyrygent, altowiolista, kompozytor
Absolwent Uniwersytetu Minas Gerais w Belo Horizonte. Swoje umiejętności doskonalił także na kursach mistrzowskich w Brazylii, w nowojorskiej Juilliard School of Music, wiedeńskim Musikhochschule oraz warszawskiej Akademii Muzycznej im. F. Chopina. Kształcił się m.in. u Davida Machado, Eugene'a Ormandyego i Henryka Czyża. Po ukończeniu studiów był koncertmistrzem altówek Orkiestry Symfonicznej Minas Gerais w Belo Horizonte i Orkiestry Symfonicznej Bahia w Salwadorze. Występował także jako solista na koncertach i recitalach.
W roku 1985 przyjechał do Polski i rozpoczął karierę dyrygencką. Współpracował z wieloma ośrodkami muzycznymi w kraju prowadząc koncerty symfoniczne i kameralne oraz spektakle operowe, operetkowe i baletowe. Pełnił funkcje dyrygenta Teatru Wielkiego w Łodzi, dyrektora muzycznego Opery Wrocławskiej, dyrektora naczelnego i artystycznego Orkiestry i Chóru PRiTV w Krakowie, dyrektora Muzycznego Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki, dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Poznańskiej oraz stałego dyrygenta w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie. Obecnie Maestro José Maria Florncio, jest nowym Dyrektorem Orquestra Sinfonica do Teatro Municipal de Sao Paulo, jednej z ważniejszych instytucji muzycznych kontynentu południowoamerykańskiego.
Za wybitne osiągnięcia artystyczne został uhonorowany licznymi nagrodami, w tym m.in.: Srebrną Łódkę za najlepsze spektakle teatralne roku: Ernani Verdiego (1992) i Cavalleria Rusticana Mascagniego (1993), wystawione na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi, czy nagrodę krytyków muzycznych So Paulo dla najlepszego dyrygenta sezonu 1992 oraz prestiżową nagrodę Sereia de Ouro (1997) Brazylijskiej Telewizji GLOBO.
W Operze Bałtyckiej w Gdańsku pełni funkcję zastępcy dyrektora artystycznego.
Opr. Beata Dunajewska

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji