Osoby

Trwa wczytywanie

Ludwika Indyczewska

INDYCZEWSKA Ludwika (ur. ok. 1798 - działała do 1820), aktorka, śpiewaczka. Była córką -> Józefa I. i -> Katarzyny I. W 1806-11 grała w warsz. T. Naro­dowym role dzieci, m.jn. Ludwikę ("Dziedzictwo"), Kasię ("Stary w zalotach"). W 1808 z zespołem warsz. wyjechała na występy do Białegostoku, a w 1809 do Krakowa. W 1811-14 była uczennicą warsz. Szkoły Dramatycz­nej; w 1814-17 należała do zespołu T. Narodowego. W 1816 występowała w Kaliszu w zespole K. Bauera, w lecie 1818 w Poznaniu pod dyr. J. Milewskiego, a od lutego 1819 również w zespole J. Milewskiego w Kali­szu. Następnie zaangażowała się do t. krak., gdzie grała na pewno od kwietnia 1819 do końca kwietnia 1820 (być może nieco dłużej).
W Warszawie Iksowie chwalili ją początkowo w rolach "pasterek" i "naiwnych", ale później zarzucali "nie­znośną gminność w każdym poruszeniu i przedmieściowe akcenta w wymawianiu"; w Krakowie natomiast K. Estreicher nazywał ją "perłą żeńskiego oddziału"; grała tu główne role zarówno w komediach, jak i w ope­rach. Ważniejsze role i partie: Doralisa ("Antykwariusz"), Marianna ("Świętoszek"), Synowica ("Bracia niezgodni"), Anastazja ("Oswobodzenie Poznania"), Margarabianka ("Parafianka"), Emilia ("Szkoda wąsów"), Fraskatanka ("Fraskatanka"), Halina ("Kazimierz Wielki i Brózda").
Bibl.: Brayer: Teatr Krakowa s. 16; Dąbrowski: Teatr w Bia­łymstoku; Estreicher: Teatra (tu mylnie imię: Joanna i forma nazwiska: Judyczewska); Got: Repertuar 1781-1843; Grot: Dzieje sceny w Poznaniu; Kaszyński: Dzieje sceny kaliskiej; Recenzje Iksów; Stefański: Teatr w Kaliszu s. 32; Szwankowski: Teatr Bogusławskiego; Chomiński; Jasiński.
Źródło: Słownik Biograficzny Teatru Polskiego 1765-1965, PWN Warszawa 1973

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji