Osoby

Trwa wczytywanie

Jan Arwin

ARWIN Jan Kazimierz, właśc. J.K. Zieliński (1862 Botoszany w Rumunii - 7 IX 1919 Lwów), aktor. Ukończył gimn. we Lwowie. Debiutował 4 I 1879 w t. krak. i pozostał tu do stycznia 1886. Początkowo wy­stępował w rolach epizodycznych, później objął role amantów komicznych oraz charakterystyczne. 14 V 1882 wystąpił gościnnie we Lwowie. W lecie tego roku brał udział w występach grupy aktorów krak. w Pawłowsku pod Petersburgiem. Wyjeżdżał też do Paryża, by obejrzeć B.C. Coquelina w roli Figara ("Wesele Fi­gara"), którą później sam grał w Krakowie. W 1886 opuścił scenę i wyjechał do Lwowa. Wg S. Koźmiana "przystojny, z dobrym wzięciem, z postawą doskonałą, przejął się szkołą francuską i dla­tego przede wszystkim jest na scenie zabawnym i dobrze wychowanym, talent komiczny ma niezaprzeczony". Z powodzeniem naśladował na scenie znane osobistoś­ci. Zarzucano mu jedynie niestaranną dykcję. Grał m.in. takie role jak: Parol ("Wszystko dobre, co się dobrze kończy"), Paweł Raymond ("Świat nudów"), Paweł ("Ćwiartka papieru"), Pantaleon Durnicki ("Gęsi i gąski"), Zagłoba ("Ogniem i mieczem"), Fikalski ("Dom otwarty"), Giboyer ("Bezczelni"), Baron Tuczyteżtamczykiewicz ("Górą nasi").
Był autorem kilku komedii, m.in. "Mira" i "Kruczek me­cenasa". Dla t. krak. przełożył m.in. "Świat nudów", "Fe­dorę" i "Odettę". Działał też jako dziennikarz i krytyk lit.; w Krakowie wydawał,, Dziennik Po wieści" i ,,Bicz", we Lwowie "Kurier Świąteczny" i "Dobrobyt", był współredaktorem "Gazety Lwowskiej". Przez pewien czas zajmował stanowisko dyr. banku, był też sekreta­rzem fundacji Skarbka.
Bibl.: Błeszyński: Glikson s. 14, 15; Got: Teatr Koźmiana; Koźmian: Teatr; EMTA 1883 nr 12, 1884 nr 60, 1886 nr 140; Afisze, IS PAN; Akt zgonu nr 36/1919 z parafii Panny Marii Śnieżnej we Lwowie, USC Warszawa-Śródmieście.
Źródło: Słownik Biograficzny Teatru Polskiego 1765-1965, PWN Warszawa 1973

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji