Osoby

Trwa wczytywanie

Mateusz Zuberbier

ZUBERBIER Mateusz Jakub (1838 - 18 XII 1897 Warszawa), tancerz, baletmistrz. Był synem Edwarda Z., prawdopodobnie bratem - Wandy Lesiewskiej, ojcem - Romana Z. Jako uczeń warsz. szkoły baletowej wystąpił 4 I 1852 w szkolnym przedstawieniu "Balu ko­stiumowego dzieci". 1 I 1857 został przyjęty do baletu WTR i do końca życia był tancerzem charakterystycz­nym tego zespołu. 15 II 1863 ożenił się z Emilią Stusińską. 1 I 1892 obchodził jubileusz trzydziestopięciolecia pracy.
Wg W. Krogulskiego "szczególnie celował w tańcach swojskich ludowych, a głównie w mazurze"; jeszcze pod koniec życia zaliczany był do "najlepszych mazurzystów" ("Album Teatralne"). Przez wiele lat współpra­cował z zespołami prowincjonalnymi występującymi w warsz. t. ogr. układając dla nich tańce i sceny baleto­we w operetkach i wodewilach. Chwalono m.in. tańce jego układu do sztuki "Budnik" (1887, warsz. t. ogr. Alhambra), do operetki "Koronkowa chusteczka" (1890, warsz. t. ogr. Belle Vue) i do wodewilu "Podróż po War­szawie" (1895, warsz. t. ogr. Wodewil). Jego "wielką za­sługą było rozpowszechnienie dobrego tańca na scenach prowincjonalnych" (Krogulski). Był też nauczycielem tańca.
Bibl.: Album teatr. H s. 62 (il.); Owerłło; Kur. warsz. 1897 nr 351; Dokumenty osobiste w posiadaniu rodziny; Krogulski.
Ikon.: Fot. pryw. - IS PAN.
Źródło: Słownik Biograficzny Teatru Polskiego 1765-1965, PWN Warszawa 1973

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji