Osoby

Trwa wczytywanie

Wiesław Bednarek

Wiesław Bednarek urodził się w Sieradzu 25.01.1950 r. W latach młodości związany był ze Zduńską Wolą, gdzie ukończył Technikum Mechaniczne.
Już podczas studiów wokalnych w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie śpiewu prof. Kazimiery Goławskiej został solistą Teatru Wielkiego w Warszawie, pozostając nim przez niemal 25 lat.
W latach 1979 - 1985 był również solistą Teatru Wielkiego w Łodzi.
Podczas swej wieloletniej kariery wystąpił w około 1000 przedstawień na deskach macierzystego teatru, śpiewając największe role barytonowe światowego repertuaru operowego, jak chociażby tytułowe role w operach Verdiego: Nabucco, Makbeth, Rigoletto, wielokrotnie uczestnicząc w premierowych spektaklach.
Jest pierwszym odtwórcą roli Nabucca w Polsce ( Opera Ślaska - 1983 ) oraz rekordzistą, z polskich wykonawców, w ilości zaśpiewanych spektakli Macbetha (85)
Podczas licznych wojaży zaśpiewał w niemal wszystkich krajach Europy, w tym na deskach tak znakomitych teatrów jak Teatr Bolszoj w Moskwie, Staatsoper w Wiedniu, Komische i Staatsoper w Berlinie, Palais des Congres, Champs Elysees w Paryżu, Semperoper w Dreźnie, National Opera i Amfiteatr pod Akropolem w Atenach oraz w wielu innych miejscach jak Londyn, Bruksela, Helsinki, Haga, Amsterdam, Wilno itd.(w sumie około 700 występów zagranicznych ).
Do tego należy dodać występy w takich miejscach jak Korea Południowa, (udział w spektaklu Traviaty otwierającym drugi po Seulu teatr operowy w tym kraju), Japonia (premiera Halki w reż. Marii Fołtyn), Izrael, Chiny czy Brazylia, gdzie za uczestnictwo w głośnym spektaklu Halki w reż. Marii Fołtyn, uhonorowany został nagrodą Ministra Spraw Zagranicznych RP za wybitne zasługi dla polskiej kultury (1990 rok).
Wiesław Bednarek oprócz studiów muzycznych ukończył studia dziennikarskie na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, Podyplomowe Studium Administracji na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz podyplomowo - biznes i zarządzanie w Międzynarodowej Szkole Menedżerów w Warszawie. Wkrótce broni doktorat.
Przez wiele lat był przewodniczącym sekcji operowej i członkiem Zarządu Głównego ZASP.
Od kilku lat ściśle współpracuje z Teatrem Wielkim w Łodzi, będąc równocześnie stałym solistą Polskiej Opery Kameralnej.
Występuje również w corocznie odbywającym się Festiwalu Operowo - Operetkowym w Ciechocinku.
Odznaczony m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz honorowym tytułem Człowieka Roku 2001 w swoim rodzinnym mieście Zduńskiej Woli.
Obecnie współpracuje również z Agencją Artystyczną Bel Canto kierowaną przez Bogusława Morkę, która to współpraca obok wielu, entuzjastycznie przyjętych koncertów na najbardziej prestiżowych scenach i estradach Polski ( Filharmonia Narodowa w Warszawie, Sala Kongresowa w Warszawie, Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Lutosławskiego w Warszawie, Teatr Muzyczny w Gdyni, Teatr Wielki w Poznaniu, Centrum Kultury w Kielcach, liczne, polskie filharmonie) zaowocowała otrzymaniem złotej płyty za nagranie koncertu "Bogusław Morka i Przyjaciele" w Studio S1 w Warszawie.
Nagrywa dla wytwórni fonograficznych, radia i telewizji (płyta Polskich Nagrań - Najpiękniejsze arie, pieśni i piosenki)

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji