Osoby

Trwa wczytywanie

Władysław Ślesicki

Władysław Ślesicki urodził się 5 stycznia 1927 roku w Warszawie. W czasie niemieckiej okupacji był członkiem Szarych Szeregów (w stopniu drużynowego) i Armii Krajowej, w czasie Powstania Warszawskiego został awansowany do stopnia podharcmistrza i kaprala. Po Powstaniu trafił do obozu pracy w Sulau, skąd uciekł razem z bratem Zygmuntem - przeżycia te zaowocowały później filmem "Droga daleka przed nami" (1979). Po wojnie, do roku 1949 był członkiem ZHP i YMCA. W 1955 roku ukończył Wydział Reżyserii w PWSFTviT w Łodzi.
Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę w Wytwórni Filmów Dokumentalnych w Warszawie. Tam realizował filmy dokumentalne, z których wiele nagrodzono w kraju i za granicą. W 1968 r. zadebiutował jako reżyser filmu fabularnego - były to "Ruchome piaski".
Filmem, który zdobył największą popularność było "W pustyni i w puszczy" - w Polsce obejrzało go ponad 30 mln widzów (drugie miejsce w box office w historii polskiego kina). Zrealizował też "Śpiewy po rosie" oraz serial telewizyjny "Lato leśnych ludzi", osadzone - podobnie, jak wiele jego dokumentów - w scenerii Puszczy Augustowskiej.
Filmy Władysława Ślesickiego były nagradzane na międzynarodowych festiwalach - w Wenecji (Grand Prix i Złoty Lew św. Marka), Lipsku, Cordobie (Grand Prix), Buenos Aires, Bergamo (Nagroda Główna), Guadalajarze, Oberhausen, Krakowie ("Złoty Smok", "Srebrny Lajkonik") i wielu innych. W 1969 otrzymał nagrodę indywidualną II stopnia Ministra Kultury i Sztuki, a w roku 1976 odznaczono go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Ostatnio, w 2007 roku otrzymał Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich za wybitny wkład w rozwój polskiej kinematografii.
W Warszawie 9 grudnia 2008 roku, po ciężkiej chorobie, Władysław Ślesicki zmarł.
Był wspaniałym Mężem i Tatą.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji