Kalendarium

20 stycznia 1960

Nosorożec Eugène’a Ionesco – premiera w Paryżu

Paryż, l'Odéon-Théâtre de France: francuska prapremiera Nosorożca Eugène’a Ionesco w reżyserii Jean-Louisa Barrault. Scenografia i kostiumy: Jacques Noël, muzyka konkretna: Michel Philippot. Jean-Louis Barrault wystąpił w roli Bérengera.

Sztuka, opublikowana w 1959, szybko znalazła drogę na sceny całego świata. Prapremiera odbyła się 31 października 1959 w Schauspielhaus w Düsseldorfie (reż. Karl-Heinz Stroux); w 1960 zrealizowana została jeszcze w Londynie (28 kwietnia, Royal Court Theatre, reż. Orson Welles; Laurence Olivier jako Bérenger), w Gdańsku (13 maja, Teatr Wybrzeże, reż. Zygmunt Hübner),  w Pradze (Divadlo E.F.Buriana, reż. Karel Novák), a także w Wiedniu, Helsinkach, Neapolu, Porto, Tokio. 5 stycznia 1961 odbyła się premiera w Longacre Theatre na nowojorskim Broadwayu (reż. Joseph Anthony, Zero Mostel jako Jean); w tym samym roku m.in. kolejne inscenizacje polskie (Stary Teatr w Krakowie – reż. Piotr Pawłowski, scen. Tadeusz Kantor;  Teatr Dramatyczny w Warszawie – reż. Wanda Laskowska, z Janem Świderskim w roli Bérengera).

Un théâtre, audycja telewizyjna z cyklu En Français dans le texte.,
emisja 14 marca 1960, czas trwania 10 min. 29 sek. (żródło: ina.fr)
Fragmenta Łysej śpiewaczki w inscenizacji z Théâtre de la Huchette – z wejściem Ionesco zamiast strażaków,
od 3 min. demontaż dekoracji z Nosorożca w Théâtre de France, Jean-Louis Barrault wydaje polecenia ekipie technicznej, od 4:40 wywiad z Ionesco.

Janusz Legoń

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji