Autorzy

Trwa wczytywanie

Wiesław Myśliwski

MYŚLIWSKI Wiesław
(ur. 25 marca 1932, Dwikozy, Polska)
Prozaik, dramaturg, eseista podejmujący problematykę przemian zachodzących w życiu współczesnej polskiej wsi. Urodził się we wsi Dwikozy pod Sandomierzem. Od 1935 roku do wybuchu wojny mieszkał w Starachowicach. Okupację przeżył w rodzinnej wsi. Po wojnie ukończył sandomierskie gimnazjum, a następnie liceum. Od 1951 roku studiował filologię polską na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Już w czasie studiów - w 1955 roku w 33 numerze "Tygodnika Powszechnego" - Myśliwski zadebiutował jako autor recenzji powieści "Noc jest moim światłem" E. de Greeff. Po studiach ukończonych w 1956 roku zaczął pracować w redakcji literackiej Ludowej Spółdzielni Wydawniczej. Ta praca trwała przeszło dwadzieścia lat. Początkowo Myśliwski był asystentem redaktora i redaktorem, od 1958 roku kierował redakcją literatury współczesnej, od 1967 roku był zastępcą redaktora naczelnego.
Stosunkowo późno, bo dopiero jako trzydziestopięciolatek, w 1967 roku zadebiutował jako prozaik. Ukazała się wówczas pierwsza - z pięciu napisanych do dziś - powieść Myśliwskiego zatytułowana "Nagi sad", za którą w 1968 roku otrzymał nagrodę im. Stanisława Piętaka. Na jej kartach nakreślił przepełniony miłością portret ojca. Trzy lata po debiucie ukazała się powieść "Pałac", uhonorowana w 1971 roku Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki. Nad kolejną powieścią pracował autor przeszło dziesięć lat. "Kamień na kamieniu" ukazał się w 1984 roku. Wśród wielu nagród zyskał on miano "Książki dziesięciolecia 1975-85" w plebiscycie "Tygodnika Kulturalnego". Myśliwski w tej powieści, będącej epopeją chłopskiego losu, opowiada o życiu bohatera od narodzin do starości, o kolejach losu rodziny chłopskiej poczynając od XIX wieku po dzień dzisiejszy. Czwartą powieść Myśliwskiego - "Widnokrąg" - uhonorowano w 1997 roku Nagrodą Nike. Jest to powieść w największym stopniu autobiograficzna wśród wszystkich utwórów pisarza. Dziesięć lat później powstał "Traktat o łuskaniu fasoli" uznany przez "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" za najlepszą książę roku 2006.
Myśliwski jest twórcą rzadko publikującym. Prócz pięciu powieści jest także autorem czterech dramatów - "Złodzieja" (1973), "Klucznika" (1978), "Drzewa" (1988) i
"Requiem dla gospodyni" (2000). Debiut dramatopisarski został - podobnie jak debiut powieściowy - uwieńczony przyznaniem autorowi Nagrody im. Piętaka w 1974 roku.
Wieś jest dla Myśliwskiego miejscem, w którym udało się zachować naturalny porządek życia i wartości od dawna nieobecne w ucywilizowanym świecie. Jego bohaterowie znają i rozumieją swoje miejsce na ziemi, żyją w zgodzie z przekazywaną od wieków tradycją i rytmem wyznaczanym przez pory roku, kultywują pamięć o tym, co było, wyznają proste i jasne zasady moralne i religijne.
Większość książek Wiesława Myśliwskiego zostało sfilmowanych. Fragmenty "Nagiego sadu" stały się kanwą scenariusza filmu "Przez dziewięć mostów" wyreżyserowanego przez Ryszarda Bera w 1971 roku. W 1979 roku Wojciech Marczewski zekranizował "Klucznika". "Kamień na kamieniu" był inspiracją dla filmu Ryszarda Bera "Droga" z 1980 roku. W 1995 roku ten sam reżyser nakręcił film pod takim samym tytułem jak powieść - "Kamień na kamieniu". W 1980 roku Tadeusz Junak nakręcił film "Pałac", a w 1988 roku Wiesław Helak przeniósł na ekran "Złodzieja". Fragment "Widnokręgu" zaadaptowała dla Teatru TV Izabella Cywińska - "W poszukiwaniu zaginionego buta" (1997).
Ponad dwadzieścia lat - od 1975 roku - Wiesław Myśliwski prowadził kwartalnik społeczno-kulturalny "Regiony" poświęcony kulturze chłopskiej, od 1993 roku jest redaktorem naczelnym dwutygodnika kulturalnego "Sycyna".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji