Autorzy

Trwa wczytywanie

Małgorzata Sikorska-Miszczuk

Małgorzata Sikorska-Miszczuk, dramatopisarka i scenarzystka, ukończyła Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych oraz Gender Studies na Uniwersytecie Warszawskim. Jest absolwentką Studium Scenariuszowego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Taeatlnej i Telewizyjnej  w Łodzi.

Jest autorką sztuk Śmierć Człowieka-Wiewiórki, Szajba, Katarzyna Medycejska, Burmistrz, Walizka, Człowiek z Polski w czekoladzie, Zaginiona Czechosłowacja, Żelazna kurtyna, Koniec świata, Madonna, Bruno Schulz: Mesjasz, Popiełuszko, Takaja, Liść, na którym mieszkasz, nazywa się Europa, ale to za mało, by żyć, Szecherezada, Kobro, Niezwykła podróż Pana Wieszaka (dla dzieci), scenariusza pełnometrażowego filmu animowanego Tytus, Romek i A’Tomek wśród złodziei marzeń (2003), współautorką wielojęzycznej sztuki Europa (2013), autorką libretta do opery Czarodziejska góra na motywach powieści Thomasa Manna (2015). Scenarzystka seriali Niania i Usta Usta oraz (dla dzieci) Ulicy Sezamkowej.

Spektakle na podstawie jej tekstów reżyserowali Paweł Łysak, Marcin Liber, Jan Klata, Piotr Kruszczyński, Iwona Siekierzyńska, Natalia Korczakowska, Michał Zadara, Anna Trojanowska, Maria Spiss, Dorota Ignatjew, Nina Guehlstorff, Katharine Noon,Wawrzyniec Kostrzewski i inni. Prezentowane były w Polsce i za granicą.

Teksty sztuk zostały przetłumaczone na angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, szwedzki, serbski, słoweński, chorwacki, czeski, słowacki, rosyjski, rumuński, ukraiński, turecki. Czytania i pokazy spektakli odbywały się w Polsce oraz w Austrii, Niemczech, Francji, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Czechach, Słowacji, Rosji, Rumunii, Belgii, Hiszpanii, Turcji, Meksyku i USA.

Otrzymała liczne nagrody: wyróżnienie za tekst sztuki Śmierć Człowieka-Wiewiórki podczas konkursu „ulrike” (TR Warszawa 2006) i w ramach XIII Ogólnopolskiego Konkursu na wystawienie polskiej sztuki współczesnej (2007); za sztukę Walizka otrzymała Główną Nagrodę oraz Nagrodę Publiczności w Konkursie Metafory Rzeczywistości (2008 r.); słuchowisko, które powstało na podstawie tekstu Walizki otrzymało Grand Prix na Festiwalu PRiTV „Dwa Teatry – Sopot 2009” oraz Prix Bohemia 2012 (Czechy); Walizka otrzymała też Główną Nagrodę w kategorii „tekst sztuki teatralnej” w XV Konkursie na wystawienie polskiej sztuki współczesnej (2009) oraz nagrodę za najlepszy tekst dramatyczny na Festiwalu Dwa Teatry w Sopocie (2015) oraz Grand Prix za realizację Walizki dla Teatru TV (reż. Wawrzyniec Kostrzewski); Szajba otrzymała II Nagrodę oraz Nagrodę Dziennikarzy na Festiwalu R@aport (2009). Sztuka Madonna zwyciężyła w Konkursie Teatru im. Szaniawskiego w Wałbrzychu na dramat inspirowany Zemstą Aleksandra Fredry (2009); sztuka Burmistrz znalazła się w finale Konkursu Dramaturgicznego R@port w Gdyni (2010) oraz w finale międzynarodowego konkursu Stückemarkt w Berlinie (2011). Sztuka Bruno Schulz. Mesjasz wystawiona przez Schauspielhaus Wien w Wiedniu została uznana przez European Theatre Convention za jedną z najlepszych współczesnych sztuk europejskich (2012). Sztuka Popiełuszko zdobyła Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną (2012). Sztuka Kraj, w którym obywatelom uciekły serca zostawiając listy otrzymała czeską nagrodę im. Ferdinanda Vańka (2013). Słuchowisko Liść, na którym mieszkasz nazywa się Europa, ale to nie wystarczy, by żyć otrzymało II nagrodę w Konkursie Programu II Polskiego Radia i ZAIKS (2013), nominację do finału konkursu Prix Europa (2015).

Pracowała jako dramaturg z reżyserem Marcinem Liberem – przy spektaklu ID Teatru Współczesnego ze Szczecina (2008), Herbert – rekonstrukcja poety (2008), Oratorium – Piekło nasze (2010), III Furie Teatru w Legnicy (2011), Makbet (Teatr Współczesny, Szczecin 2011), z Andrzejem Chyrą (jako reżyserem) przy realizacji opery Dymitra Szostakowicza Gracze (Opera Bałtycka, 2013).

Premiera opery Czarodziejska góra, do której stworzyła libretto, odbyła się podczas Festiwalu Malta w Poznaniu (muzyka Paweł Mykietyn, reżyseria Andrzej Chyra, 2015).

Prowadzi zajęcia ze studentami PWST w Krakowie oraz w ramach Laboratorium Projektowania Kultury SWPS w Warszawie.

Kontakt w sprawie praw do sztuk autorki

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji