Autorzy

Trwa wczytywanie

Oskar Jan Tauschinski

TAUSCHINSKI Oskar Jan
(ur. 8 czerwca 1914, Żabokruki, Polska - zm. 14 sierpnia 1993, Wiedeń, Austria)
Poeta, prozaik, tłumacz literatury polskiej i wydawca. Urodził się w zubożałej rodzinie ziemiańskiej we wschodniej Galicji. Do szkoły uczęszczał w Gdańsku. Od 1933 roku mieszkał w Wiedniu, gdzie studiował handel zagraniczny. Po przyłączeniu Austrii do Niemiec przeniósł się do Polski, gdzie z uwagi na polskie obywatelstwo musiał odbyć służbę wojskową. Jako żołnierz polski wziął udział w kampanii wrześniowej, dostał się do niewoli, z której wyszedł w 1940 roku.
Jest autorem cenionych powieści i opowiadań, przede wszystkim dla młodzieży, z których emanuje wiara w pokój i porozumienie między narodami. Najpopularniejsze z powieści Tauschinskiego to "Wariacja" (1963) i "Świętokradztwo" (1983). Opowiadania pisarza zebrane są w tomach "Mroczne opowieści" (1957) i "Kolorowe skrzydła" (1979). Jest też Tauschinski autorem powieści dla młodzieży o Marii Skłodowskiej-Curie zatytułowanej "Kim jest ta kobieta?" (1955) i o Bercie von Suttner "Pokój to moje przesłanie" (1964).
Jako tłumacz literatury polskiej przełożył na niemiecki między innymi utwory Andrzejewskiego, Przybosia, Leca, Tyrmanda, Lipskiego, sztuki teatralne Broszkiewicza, Brandstaettera, Drozdowskiego, utwory dla dzieci i młodzieży Ireny Tuwim, Joanny Kulmowej, Janusza Domagalika, Kazimierza Dębnickiego i Adama Bahdaja. Za swoje dokonania w dziedzinie przekładu i popularyzowania literatury polskiej za granicą otrzymał medal "Zasłużony dla kultury polskiej" i nagrodę polskiego oddziału Stowarzyszenia Kultury Europejskiej. Od 1991 roku do śmierci był wiceprezesem Austriackiego Związku Pisarzy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji