Autorzy

Trwa wczytywanie

Paweł Passini

(ur. w 1977 roku)
Reżyser teatralny, dramatopisarz, aktor, muzyk, kompozytor teatralny. Z teatrem zetknął się wcześnie - już jako dziecko śpiewał w chórze Alla Polacca w Operze Narodowej. Studiował filozofię i kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim oraz reżyserię w Akademii Teatralnej w Warszawie. Był uczestnikiem Akademii Praktyk Teatralnych w Gardzienicach.
Debiutował Zbrodnią z premedytacją według Gombrowicza w Teatrze Miejskim w Gdyni w 2004 roku. W tym samym roku wystawił "Klątwę" Wyspiańskiego w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu (nagroda główna za reżyserię na 29. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych) i "Dybbuka" według Szymona Anskiego w Teatrze Nowym w Poznaniu. W 2005 roku zrealizował przedstawienie impresaryjne "Alicja w krainie czarów" według Lewisa Carrolla; spektakl grano na podwórkach na warszawskiej Pradze, a także w nieczynnej spalarni śmieci. Również w 2005 roku Passini wystawił kolejny dramat w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu - "Ifigenię w Aulidzie" Eurypidesa oraz "Nie-boską komedię" Krasińskiego w Teatrze Starym w Krakowie (w ramach festiwalu RE_WIZJE/ROMANTYZM). W następnym roku w Teatrze Polskim w Warszawie wyreżyserował "Kordiana" Słowackiego, a w Teatrze Polskim we Wrocławiu - własny dramat (napisany razem z Tomaszem Gwincińskim): "Amszel Kafka". W roku 2007 powstały trzy nowe realizacje: "Sczeźli" według Tadeusza Kantora (Stowarzyszenie Teatralne "Chorea" Gardzienice), "Bramy raju". "Krucyata dziecięca" według tekstów Jerzego Andrzejewskiego i Marcela Schwoba w Studio Teatralnym w Warszawie oraz "Odpoczywanie", autorskie przedstawienie w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie (nagroda indywidualna w konkursie na wystawienie polskiej sztuki współczesnej, 2008). W 2008 roku Paweł Passini wystawił "Nic, co ludzkie" Arura Pałygi (zespołowe wyróżnienie w konkursie na wystawienie polskiej sztuki współczesnej, 2008) oraz "Hamleta 44" Artura Pałygi i Magdy Fertacz (przedstawienie impresaryjne, grane w Muzeum Powstania Warszawskiego w ramach obchodów rocznicy wybuchu powstania).
Passini nie tylko reżyseruje własne teksty ("Amszel Kafka", "Odpoczywanie",), ale również pisze muzykę do swoich spektakli ("Bramy raju". "Krucyata dziecięca", "Nic, co ludzkie") i występuje w nich jako muzyk - gra na klarnecie i instrumentach klawiszowych. W 2008 roku Paweł Passini był nominowany do Paszportu "Polityki". Jest też pomysłodawcą i twórcą teatru internetowego www.nettheatre.pl , w którym pokazał na żywo "Odpoczywanie".

2 zdjęcia w zbiorach :+

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji