Autorzy

Trwa wczytywanie

Piotr Siemion

SIEMION Piotr
(ur. 1961, Wrocław, Polska)
Prozaik, tłumacz z języka angielskiego, prawnik. Ukończył anglistykę na Uniwersytecie Wrocławskim w 1985 roku. Tłumaczył literaturę amerykańską (między innymi powieści Thomasa Pynchona "49 idzie pod młotek", "Sumę wszystkich strachów" Clancy'ego i "Grendel" Gardnera). W 1988 roku jako stypendysta Fulbrighta wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie na Uniwersytecie Columbia napisał i obronił pracę doktorską na temat amerykańskiej powieści XX wieku. W latach 1988-2000 mieszkał na przemian w USA (Nowy Jork) i w Kanadzie (Montreal). W tym czasie opublikował kolejne przekłady (między innymi poezji Williama Butlera Yeatsa i prozy Toma Clancy), a także współpracował jako felietonista i facecjonista z undergroundowym pismem "bruLion". W 1997 roku ukończył prawo na Uniwersytecie Columbia i rozpoczął pracę na Manhattanie w kancelarii prawniczej Weil, Gotshal & Manges. Od lata roku 2000 mieszka ponownie w Warszawie.
Jego debiutancka powieść "Niskie Łąki" (2000) została bardzo dobrze przyjęta przez krytykę. Jest to efektowna, napisana z polotem i dowcipem, powieść pokoleniowa traktująca o doświadczeniach Polaków urodzonych na początku lat sześćdziesiątych, którzy weszli w dorosłe życie w latach "wielkiej zmiany". Powieść przetłumaczono na język niemiecki i węgierski.
"Ja opowiadam o wyjściu z piekła, nie o stałym pobycie w raju z reklamy margaryny. Bo wyszliśmy z piekła. - powiedział pisarz - Kiedy publikuję powieść, moja wiarygodność - jako prawnika - na tym cierpi, bo oto okazuje się, że jestem również jakimś - excusez moi le mot - artystą. Z drugiej strony dla artystów jestem wyjątkowo podejrzany jako prawnik, bo nie wiadomo, czy ktoś mi na przykład nie pisze książek za pieniądze. Dla mnie jednak jest to duża zabawa, że te dwa światy są w konflikcie, ja mam z związku z tym jakby dwie tożsamości, a mimo to nie jest to wcale schizofrenia. Jeden świat karmi się drugim. Co dziś dzieje się z Polską naprawdę, można zobaczyć tylko tam, gdzie ścierają się ogromne pieniądze, wielkie emocje, gdzie nowi ludzie dopisują sobie nowe biografie. Powieść jako gatunek wzięła się z obserwacji wibrującego życiem, kapitalistycznego miasta. Tak było w Anglii i Francji dwieście lat temu, i tak samo jest dziś."
W 2004 roku ukazała się druga powieść Siemiona zatytułowana "Finimondo". Od 2006 roku Siemion jest menedżerem w jednej z największych polskich grup przemysłowych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji