Autorzy

Trwa wczytywanie

Michel Tremblay

(ur. 25 czerwca 1942, Montreal, Kanada)
Kanadyjski dramaturg i powieściopisarz. Jest jednym z najwybitniejszych współczesnych pisarzy Québecu. Urodzony i wychowany w ubogiej dzielnicy Montrealu - Plateau Mont-Royal - w twórczości swej opisuje tę dzielnicę, ludzi, których znał, wśród których kształtowała się jego osobowość twórcza. Jako syn zecera początkowo uczęszczał do szkoły państwowej. W 1955 roku otrzymał stypendium od rządu prowincji Québec i rozpoczął naukę w prywatnym gimnazjum klasycznym. Nie wytrzymał w nim jednak długo i po trzech miesiącach powrócił do szkoły państwowej. Po jej ukończeniu w wieku siedemnastu lat postanowił, tak jak ojciec, zostać zecerem. Wstąpił wówczas do Instytutu Sztuk Graficznych (Institut des arts graphiques) i od 1963 do 1966 pracował jako linotypista.
Twórczość dramaturgiczną rozpoczyna Tremblay w 1959 roku sztuką "Le train" (Pociąg), która zdobyła pierwsza nagrodę na konkursie młodych autorów zorganizowanym przez Radio-Canada w 1964 roku. Rok później pisze "Siostrzyczki", dramat, który rozpoczął nową falę we francuskojęzycznym teatrze Québecu. Wystawienie sztuki w 1968 w Théâtre du Rideau Vert w Montrealu stało się sensacją. Po raz pierwszy na scenie pokazani zostali mieszkańcy ubogich dzielnic Montrealu mówiący potocznym językiem ulicy - joualem, co wywołało liczne sprzeciwy i kontrowersje wśród krytyki i publiczności. "Siostrzyczki" dały początek cyklowi trzynastu dramatów, zebranych przez Tramblay'a w jedną całość, noszącą tytuł właśnie tej sztuki.
Gdy w połowie lat sześćdziesiątych otrzymał grant Canada Cauncil wyjechał do Meksyku, gdzie powstała jego powieść "fantasy" "La cité dans l'oeuf" i pierwszy z utworów o tematyce gejowskiej "La Duchesse de Langeais".
Tremblay przez pewien czas związany był z André Brassardem dyrektorem artystycznym Théâtre du Rideau Vert, który reżyserował wszystkie premiery jego sztuk.
Bohaterami jego dramatów są w głównej mierze różne "typy spod ciemnej gwiazdy", oszuści, prostytutki, geje czy transwestyci. Pojawiająca się zarówno w jego dramatach, jak i powieściach postać Jean-Marca jest niejako alter ego pisarza. Łączy ona w sobie zarówno wątki autobiografii Tremblay'a, jak i elementy fikcji literackiej.
Do ważniejszych jego utworów dramatycznych należą: "En pice détachées"(1966), "Hosanna" (1973), "Sainte Carmen de la Main" (1976), "Damnée Manon, sacrée Sandra" (1977) czy "Albertine en cinq temps" (1984). W sumie napisał dwadzieścia sztuk teatralnych, trzy musicale, dziewięć powieści, trzy cykle opowiadań, siedem scenariuszy filmowych, libretto operowe, a także czternaście tłumaczeń i adaptacji (w tym Arystofanesa i Gogola).
Jego dramaty przełożone zostały na ponad 25 języków i wystawiane są we wszystkich teatrach świata.
Tremblay otrzymał liczne literackie nagrody państwowe, a także wiele doktoratów honoris causa, między innymi: Order of Canada (1990), Governor General's Performing Arts Award (1999).
Obecnie pracuje jako reżyser teatralny w Montrealu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji