Autorzy

Trwa wczytywanie

Philip K. Dick

DICK Philip K.
(ur. 16 grudnia 1928, Chicago, Illinois, Stany Zjednoczone
- zm. 2 marca 1982, Santa Anna, Kalifornia, Stany Zjednoczone)
Pisarz amerykański, autor powieści i opowiadań, jeden z czołowych przedstawicieli gatunku science fiction. Syn urzędnika państwowego Josepha Edgara i Dorothy Kindred. Philip miał siostrę bliźniaczkę, która zmarła kilka tygodni po urodzeniu. Fakt ten wywarł głęboki wpływ na życie przyszłego pisarza, zwłaszcza na jego relacje z ludźmi, a także na jego twórczość - motyw bliźniaka-fantomu będzie powracał w kolejnych powieściach.
Krótko po urodzeniu Philipa jego rodzice przenieśli się do Kalifornii; gdy chłopiec miał pięć lat, ojciec został przeniesiony do Reno w Nevadzie. Matka odmówiła wyjazdu; po rozstaniu z mężem przeprowadziła się z Philipem do Waszyngtonu, gdzie znalazła pracę. Ojciec bezskutecznie walczył o prawo do opieki nad synem. Chłopiec uczęszczał do szkoły podstawowej im. Johna Eatona, nie był jednak pilnym uczniem. Często opuszczał lekcje, a pisanie wypracowań nie było jego mocną stroną. W 1938 roku Philip wrócił z matką do Kalifornii, gdzie mieszkał do końca życia. Ukończył liceum w Berkeley i krótko studiował germanistykę na tamtejszym uniwersytecie. W latach 1949-52 pracował w sklepie z płytami.
Philip K. Dick debiutował w 1952 roku opowiadaniem "Roog" opublikowanym w czasopiśmie "Fantasy odtąd poświęcił się wyłącznie pisaniu. W 1955 roku ukazała się jego pierwsza powieść, "Słoneczna loteria" (wyd. polskie 1981). Lata pięćdziesiąte i sześćdziesiąte to okres niezwykle płodny w twórczości Dicka - napisał wtedy prawie sto opowiadań i ponad dwadzieścia powieści, między innymi: "Oko na niebie" (1957, wyd. pol. 1994), "Czas poza czasem" (1959, wyd. polskie 1994), "Człowiek z Wysokiego Zamku" (1962, wyd. pol. 1991), "Trzy stygmaty Palmera Eldritcha" (1964, wyd. pol. 1990), "Klany księżyca Alfy" (1964, wyd. pol. 1992), "Blade Runner: czy androidy marzą o elektrycznych owcach" (1968, wyd. polskie 1995), "Ubik" (1969, wyd. pol. 1975), "Nasi przyjaciele z Frolix 8" (1970, wyd. pol. 1994). W 1963 roku Dick został nagrodzony Hugo Award za powieść "Człowiek z Wysokiego Zamku". Zarabiał skromnie, nie otrzymywał tantiem, żył głównie z zaliczek; to właśnie kłopoty materialne były głównym źródłem jego płodności. W tym okresie Dick sympatyzował w ruchem kontrkultury i komunizmem; był przeciwnikiem wojny w Wietnamie.
Na początku lat siedemdziesiątych Dick zamilkł - był uzależniony od narkotyków, miał kłopoty w życiu osobistym - rozstał się z czwartą żoną. Żonaty był pięciokrotnie; każdy związek kończył się rozwodem. Pierwsze małżeństwo, zawarte w 1948 trwało kilka miesięcy, kolejne - od pięciu do ośmiu lat. Pisarz miał troje dzieci - córkę Laurę Archer (ur. w 1960 roku) z trzecią żoną, córkę Nancy Hackett (ur. w 1966 lub 1967 roku) z czwartą żoną i syna Christophera (ur. w 1973 roku) z piątą żoną.
W 1974 roku Dick powrócił triumfalnie powieścią "Flow My Tears, The Policeman Said" (Płaczcie oczy moje, rzekł policjant), nagrodzoną rok później John W. Campbell Memorial Award dla najlepszej powieści. W tym samym czasie, prawdopodobnie pod wpływem silnych środków przeciwbólowych pisarz doznał widzenia - twierdził, że objawił mu się Bóg albo podobna do Boga istota. Już wcześniej Dick pochłaniał książki na temat religii, filozofii, metafizyki i neognozy, w których znajdował inspirację dla swojej prozy. Rzekome widzenie wywarło silny wpływ na jego twórczość, zwłaszcza na powieść "Valis" (1981, wyd. polskie 1994). Jej tytułowy bohater jest pozaziemską, podobną do Boga maszyną, która kontaktuje się z bezradnym, schizofrenicznym autorem powieści science fiction, Philipem K. Dickiem. Pisarz twierdził, że cierpi na rozdwojenie jaźni, będąc jednocześnie sobą i Tomaszem, chrześcijaninem prześladowanym przez Rzymian w I w. n. e. Utrzymywał też, że jest prześladowany przez KGB albo FBI.
W 1972 roku Dick przekazał swoje rękopisy bibliotece Uniwersyteckiej Stanu Kalifornia w Fullerton. Dziesięć lat później zmarł na zawał; ojciec pochował go w Fort Morgan w Kolorado obok siostry-bliźniaczki.
Philip K. Dick posługiwał się też pseudonimami Richard Philips i Jack Dowland. Nie był autorem uznanym (choć cenili go niektórzy pisarze, wśród nich Stanisław Lem). Na podstawie powieści Dicka nakręcono kilka filmów, między innymi "Blade Runner" (Łowca androidów, 1982, reż. Ridley Scott) na podstawie "Do Androids Dream Of Electric Sheep" (polski tytuł: "Blade Runner: czy androidy marzą o elektrycznych owcach"), "Total Recall" (Pamięć absolutna, 1990, reż. Paul Verhoeven) na podstawie opowiadania "We Can Remember It For You Wholesale" (Przypomnimy to panu hurtowo) oraz "Raport mniejszości" (2002, reż. Steven Spielberg) na podstawie powieści pod tym samym tytułem. W 1988 roku teatr Mabou Mines wystawił adaptację powieści "Flow My Tears, The Policeman Said".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji