Autorzy

Trwa wczytywanie

Szymon Wróblewski

WRÓBLEWSKI Szymon
(ur. 24 września 1983, Gdynia, Polska)
Dramaturg.Wróblewski jest studentem kulturoznawstwa międzynarodowego na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego i dramaturgii w krakowskiej PWST. Pochodzi z Trójmiasta. Jako dwunastolatek rozpoczął swój bezpośredni kontakt z teatrem, występując w spektaklu "Pastorałka" Teatru Miejskiego w Gdyni. Następnie występował w musicalu "Jezus Christ Super" w Teatrze Muzycznym im.Baduszkowej w Gdyni i spektaklu Teatru Muzycznego Junior na motywach książki Antoine de Saint-Exupery`ego "Spotkanie z Małym Księciem". Przez siedem lat był w zespole aktorskim Teatru Nauczania Wybrzeżak w Gdańsku i wystąpił w spektaklach "Fala", "Tajfun", "Ten obcy" i "Romeo i Julia". Był asystentem reżysera i tłumaczem tekstu wykorzystanego w spektaklu "Łapiąc motyle". Jako osiemnastolatek debiutował dramatem "Punkiet", napisanym po ataku terrorystycznym na Word Trade Center. Sztuka Wróblewskiego nosiła pierwotnie tytuł "Dzieci kwiaty". Autor otrzymał za nią wyróżnienie II stopnia w Konkursie na Polską Sztukę Współczesną zorganizowanym przez wrocławski Teatr Polski i miesięcznik "Dialog" oraz nagrodę specjalną Ministra Kultury w Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. "Punkiet" został w 2002 roku wystawiony przez Teatr Powszechny im. Kochanowskiego w Radomiu i wysoko oceniony przez krytykę.
W 2003 roku Wróblewski był nominowany do nagrody "Paszport Polityki", a miesięcznik "ELLE" przyznał jego sztuce tytuł najlepszego debiutu dramaturgicznego roku 2002.
Młody dramaturg był finalistą konkursu ogłoszonego przez warszawski Teatr Rozmaitości. W nagrodę uczestniczył w zajęciach studium dramatopisarskiego organizowanego w ramach projektu Teren Warszawa, prowadzonych między innymi przez Toma Stopparda i Aleksa Sierza. Jesienią 2003 roku kolejna sztuka Wróblewskiego zatytułowana "Gaz" - napisana pod wpływem wydarzeń moskiewskich - została wystawiona przez Teatr Stajnia Pegaza w Sopocie i Teatr BRAMA w Goleniowie. Spektakl otrzymał Grand Prix na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Studenckich "Wyjście z cienia" w Gdańsku i Grand Prix na Łódzkich Spotkaniach Teatralnych. Przedstawienie było także zaproszone na berliński Festiwal Neuropolis w 2004 roku.
Sztukę "Powierzchnia" napisał Wróblewski na zamówienie Teatru Rozmaitości w Warszawie. Była prezentowana w ramach projektu Teren Warszawa, a także na Festiwalu
"Europaisches Theater: Polen" w Bremie w 2005 roku. Została także opublikowana w "Theater der Zeit" i antologii polskiego dramatu współczesnego "Echa-repliki-fantazmaty". Dramat - "Moja matka" - był prezentowany wiosną 2005 roku w ramach Sceny Nowej Dramaturgii w Teatrze im. Kochanowskiego w Opolu. Najnowsza sztuka Wróblewskiego nosi tytuł "Puzzle" i została wyróżniona w konkursie dramatopisarskim organizowanym przez Stary Teatr w Krakowie w ramach projektu b@zart.
Wróblewski jest także laureatem nagrody Fundacji Polsko-Niemieckiej Wymiany Młodzieży za pracę o dramaturgii niemieckiej na polskich scenach w latach 1998-2000. W 2002 roku dostał Nagrodę Miasta Gdańska dla Młodych Twórców Kultury oraz Stypendium Miasta Gdynia za osiągnięcia w dziedzinie kultury.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji