Autorzy

Trwa wczytywanie

William Mastrosimone

MASTROSIMONE William
(ur. 19 sierpnia 1947, Trenton, New Jersey, Stany Zjednoczone)
Amerykański dramaturg i scenarzysta filmowy. W 1974 ukończył Rider College w New Jersey i tu rozpoczął studia na Rutgers University. Początkowo przez kilka lat studiował biologię, ale ostatecznie ukończył Mason Gross School of Arts w Rutgers University i dostał tytuł magistra sztuki. Jako dramaturg debiutował w 1976 sztuką "A stone carver". Dramaty zaczął pisać jeszcze podczas studiów. Początkowo wystawiane one były na uniwersyteckiej scenie w Rutgers. Tu w 1976 roku, jako pierwszą, pokazano jego sztukę "Buffalos", a także "And that's the way it is" i "The Woolgatherer", za którą w 1982 roku dostał nagrodę Award Los Angeles Drama Critics.
W 1981 na corocznym Festiwalu nowych sztuk amerykańskich w Louisville, w stanie Kentucky, jego dramat "Extremities" wzbudził duże zainteresowanie wśród publiczności, którą poruszyła tematyka sztuki, ukazującej problem przemocy. Gdy w 1982 "Extremities" z Farrah Fawcett, jako Marjorie pokazano na off-Broadway'u, dramat odniósł wielki sukces i otrzymał nagrodę Outer Critics Circle Awars za najlepszą sztukę roku i The John Gassner Award for Playwriting. W 1986 "Extremities" zostały sfilmowane przez Roberta M. Younga z Farrah Fawcett w roli głównej. Film zapoczątkował wówczas gwałtowną dyskusję o przemocy wobec kobiet w USA. Rolę Marjorie grały później Susan Sarandon i Karen Allen.
Kolejnymi sztukami Mastrosimone były: "Shivaree", "Cat's paw", "Benedict Arnold", "Tamer of horses", "Suneshine", "The undoing", "Burning desire", "Blinding light" czy jedna z ostatnich "The Afgan women", która powstała po rosyjskiej interwencji w Afganistanie w 1979 roku. Wstrząśnięty doniesieniami w New York Timesie z 1980, Mastrosimone postanowił pojechać do Afganistanu. Rezultatem tego pobytu była sztuka o afgańsko-amerykańskiej lekarce prowadzącej sierociniec, z którego dzieci miały stać się zakładnikami, jednego z przywódców talibskich, uciekającego do Pakistanu.
W twórczości swej zajmuje się Mastrosimone aktualnymi problemami społecznymi i konfliktami międzyludzkimi. Ukazuje je nie tyle w formie interwencyjnych reportaży społecznych, co ostrych dialogów pozbawionych poetyckich czy literackich stylizacji, dalekich od moralizatorskiego banału czy quasi-filozoficznych odniesień.
Sztuką, która odniosła duży rozgłos jest "Bang bang you're dead". Została ona udostępniona przez pisarza w internecie i zezwolił on na nieodpłatne jej wystawianie, pod warunkiem, że będzie prezentowana za darmo i będzie wyrazem sprzeciwu wobec przemocy w szkołach. Sztuka oparta została na autentycznym wydarzeniu w Springfield, gdzie w jednej ze szkół doszło do masakry, która wstrząsnęła nie tylko całą Ameryką, ale i całym światem. Do szkoły tej chodził syn Mastrosimone i to, co najbardziej zbulwersowało pisarza, to fakt, że młodzież już wkrótce po krwawej masakrze, żartowała sobie z tego, co się stało.
Obecnie pisarz mieszka w Hollywood. Pisze scenariusze mini-seriali dla TNT. Są wśród nich także jego sztuki teatralne, adaptowane teraz dla potrzeb telewizji. Najpopularniejszym pięciogodzinnym mini-serialem był "Sinatra" odznaczony Golden Globe Award za najlepszy krótki serial 1992 roku. W 1995 otrzymał Humanitas Award za najlepszy scenariusz napisany do film "The burning season", o brazylijskim bohaterze Chico Mendesie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji