Autorzy

Trwa wczytywanie

Carol Joyce Oates

OATES Joyce Carol
(ur. 1938, Lockport, stan Nowy York, USA)
Jedna z bardziej znanych współczesnych pisarek amerykańskich, czołowa przedstawicielka postmodernizmu. Autorka wielu popularnych powieści, horrorów, dramatów, książek dla dzieci, poetka, publicystka, wydawca i pracownik naukowy.
Wychowywała się na rodzinnej farmie, gdzie ojciec z matką po załamaniu gospodarczym w 1929 roku, musieli ciężko pracować, by utrzymać wcześniejszy poziom życia. Joyce rozwijała się w ciepłej atmosferze rodzinnego domu, w kontakcie z przyrodą. Chodziła do tej samej szkoły, co jej matka. Od wczesnych lat przejawiała wyjątkowe zainteresowanie literaturą i samodzielnym pisaniem, w czym rodzice zdecydowanie ją wspierali. Gdy skończyła czternaście lat, dostała od babki maszynę do pisania. Od tej chwili zaczęły powstawać jej pierwsze utwory literackie.
Do szkoły średniej uczęszczała w Lockport. Wyróżniała się wśród rówieśników pracowitością i zdolnościami literackimi. Uczyła się znakomicie, publikowała w szkolnej gazetce. Otrzymała stypendium od Syracuse University, gdzie podjęła studia na filologii angielskiej.
W wieku dziewiętnastu lat zdobyła nagrodę magazynu "Mademoiselle" w konkursie "College short story". Po ukończeniu studiów licencjackich otrzymała kolejne stypendium na Uniwersytecie w Wisconsin, gdzie w ciągu roku zrobiła magisterium. Poznała wówczas Raymonda Smitha, z którym wzięła ślub już po trzech miesiącach narzeczeństwa. W 1962 osiedlili się w Detroit w stanie Michigan. Joyce wykładała w miejscowym uniwersytecie. Brała czynny udział w burzliwych wydarzeniach, które w latach sześćdziesiątych wstrząsnęły amerykańskimi miastami. Dramatyczne chwile, które przeżyła, znalazły odbicie w jej pierwszej powieści, "With Shuddering Fall", którą napisała mając dwadzieścia osiem lat, a także w późniejszej twórczości. Kolejna powieść "them" (1969) otrzymała National Book Award.
W 1968 roku Joyce rozpoczęła pracę na University of Windsor i razem z mężem przeniosła się do kanadyjskiej prowincji Ontario. W latach 1968-1978, pracując na uczelni na pełnym etacie, pisała i wydawała regularnie, po dwie, trzy książki rocznie. Wiele z tych powieści odniosło sukces na rynku literackim, a opowiadania i eseje Oates umacniały jej dobrą pozycję. Jeszcze przed czterdziestką Joyce Oates stała się jedną z najbardziej znanych amerykańskich pisarek. Mieszkając w Kanadzie, Oates wraz z mężem uruchomiła małą drukarnię i zaczęła wydawać magazyn literacki "The Ontario Review". Małżonkowie kontynuowali tę działalność, gdy przenieśli się do Princetown w stanie New Jersey w USA. Tam właśnie, w Princetown University Joyce prowadziła kurs dla przyszłych pisarzy. Mimo licznych zatrudnień pisała cały czas.
Na początku lat osiemdziesiątych zaskoczyła krytykę i czytelników serią powieści, rozpoczynającą się od "Bellefluer". Pisała o amerykańskiej historii w konwencji "prozy gotyckiej". Pod koniec dekady powróciła do swojego poprzedniego stylu, charakteryzującego się naturalistycznymi i ekspresjonistycznymi środkami wyrazu przy zachowaniu realizmu obserwacji, w serii takich powieściach jak: "You Must Remember", "Because It Is Bitter" i "Because It Is My Heart". Ukazuje w nich, jak zagrożenia współczesnego świata oddziałują na zmiany osobowości i wolność jednostki.
Mniej znana jest jej bogata twórczość dramatyczna, zebrana w zbiorach: "Miracle Play" (1974), "Three Plays" (1980), "In Darkest America" (1991), "I Stand Before You Naked" (1991), "Twelve Plays" (1991), "The Perfectionist and Other Plays" (1995), "New Plays" (1998), "Dr. Magic: Six One Act Plays" (2004). Na język polski zostały przetłumaczone sztuki: "Klastry" i "Ontologiczny dowód na moje istnienie".
Joyce Oates napisała ponad czterdzieści powieści, z których część opublikowała pod pseudonimem Rosamond Smith. Wydała dwadzieścia trzy tomy opowiadań, siedem tomików poezji i kilka tomów sztuk teatralnych. Napisała też kilka książek biograficznych między innymi o poetce Emily Dickinson, Fiodorze Dostojewskim i Jamesie Joyce a także o George'u Bellowsie czy słynnym bokserze Mikelu Tysonie. Otrzymała tytuł profesora na uniwersytecie w Princetown, gdzie od trzydziestu pięciu lat nadal mieszka ze swoim mężem.
Od 978 roku jest członkiem American Academy of Arts and Letters.
Kilka razy była nominowana do nagrody Pulitzera (między innymi za "Blondynkę" - biograficzną opowieść o Marilyn Monroe). Dwukrotnie nominowano ją też do literackiej nagrody Nobla. W 1996 roku otrzymała PEN/Malamuth Award za całokształt pracy literackiej. Pomimo dużej popularności i szerokiego odbioru jej twórczości nazywa siebie " poważną pisarką, daleką od propagandy i taniej uciechy".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji