Autorzy

Trwa wczytywanie

David Young

YOUNG David
właściwie David Samuel D'Arcy Young
(ur. 17 lutego 1946, Oakville, Ontario, Kanada)
Kanadyjski dramatopisarz, scenarzysta i powieściopisarz. Studiował na Uniwersytecie Western Ontario. Jest autorem siedmiu dramatów, dwóch powieści i kilku scenariuszy telewizyjnych i filmowych. Dwa jego dramaty: "Niewysłowiona wyspa" i "Glenn" były nominowane do kanadyjskiej nagrody w dziedzinie dramatu. Sztuka "Ogień" otrzymała cztery nagrody im. Dory Mavor Moor i nagrodę Chalmers/Toronto Drama Bench Award.
Young jest założycielem i dyrektorem Writers' Trust of Canada - fundacji przyznającej stypendia kanadyjskim pisarzom. Zasiada też w kapitule nagrody Griffin Prize for Excellence in Poetry, która jest przyznawana poetom piszącym w języku angielskim.
Napisał scenariusz (wraz z Dennisem Lee i Barrie Phillipem Nicholem) do bardzo popularnego animowanego telewizyjnego serialu dla dzieci "Fraglesy".
Jego dramaty:
"Love Is Strange" (Miłość jest dziwna) - studium czasów i życia Roberta Kielinga, zwariowanego na punkcie kanadyjskiej popowej gwiazdy farmera z Saskatchewan, który spędził całe dorosłe życie w zakładzie dla umysłowo chorych, ponieważ wierzył, że kocha z wzajemnością piosenkarkę Anne Murray (1985).
"Fire" (Ogień) - napisany wraz z Paulem Ledouxem musical polityczny, inspirowany postaciami kuzynów: Jimmy'ego Swaggarta (kaznodzieja zielonoświątkowiec występujący w radiu i telewizji, dzięki czemu zyskał ogromną popularność) i Jerry'ego Lee Lewisa (piosenkarz rockowy) (1986).
"Glenn" - portret pianisty Glenna Goulda (1992).
"Inexpressible Island" (Niewysłowiona wyspa) - historia sześciu mężczyzn odciętych od świata w lodowej jaskini na Antarktydzie (1997).
"An Enemy of the People" - adaptacja "Wroga ludu" Henrika Ibsena (2001).
"Clout" (Szmatka) - komedia o mężczyźnie, seksie i władzy (2001).
"No Great Mischief" (Bez wielkich nieporozumień) - adaptacja obsypanej nagrodami powieści Alistaira MacLeoda (2004).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji