Autorzy

Trwa wczytywanie

Beata Dzianowicz

DZIANOWICZ Beata
(ur. 5 listopada 1969, Katowice, Polska)
Reżyserka filmowa i autorka dramatów. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach (1993) i reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji tej samej uczelni (1996). Zrealizowała kilkanaście filmów dokumentalnych: "Cela z widokiem" (1996), "Marzenia i śmierć" (1998), "Sztuka dyrygowania" (2000), "Znaki - o cudach" (2000), "Znaki - inteligencja, umarła klasa" (2001), "Lekcja nadziei" (2002), "Podróż (nie całkiem) sentymentalna" (2003), "Deyna" (2003), a także dwa cykle publicystyczne: "Znaki" oraz "Słowa i znaki". Beata Dzianowicz napisała również scenariusz kilkunastu odcinków "Plebani" i zagrała w filmie "HI WAY" w reżyserii Jacka Borusińskiego (2006).
Od 1999 roku związana jest z Teatrem Śląskim w Katowicach. Tu odbyła się prapremiera jej debiutanckiego dramatu "Parzyści" (1999, druk: "Dialog" nr 12/1999), który otrzymał drugą nagrodę w otwartym konkursie na napisanie komedii "Talia'99" w Tarnowie. Sztuka utrzymała się w repertuarze kilka lat (ponad siedemdziesiąt spektakli). W tym samym teatrze odbyło się czytanie kolejnego dramatu autorki, napisanego specjalnie dla aktorów katowickiej sceny: "Komunia" (2006). Od 2000 roku Beata Dzianowicz tworzy archiwum wideo spektakli Teatru Śląskiego. Pracuje też w Kabulu nad projektem dokumentalno-edukacyjnym "Nauka patrzenia", adresowanym do młodych Afgańczyków.
W 1996 roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie Beata Dzianowicz otrzymała Nagrodę Programu 1 TVP za "Celę z widokiem". Pięć lat później na Ogólnopolskim Niezależnym Przeglądzie Form Dokumentalnych Nurt w Kielcach została laureatką Nagrody Agencji Publicystyki i Edukacji TVP, którą wyróżniono "Znaki o cudach".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji