Autorzy

Trwa wczytywanie

Anna Bojarska

BOJARSKA Anna
(ur. w 1946, Warszawa, Polska)
Pisarka i dziennikarka, autorka powieści, dramatów i scenariuszy filmowych. Skończyła filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Debiutowała w prasie w wieku piętnastu lat; po ukończeniu studiów pracowała jako dziennikarka. Jej pierwsza powieść była gotowa, jak twierdzi, gdy miała dwadzieścia lat, lecz nie ukazała się z powodów cenzuralnych; kłopoty z cenzurą Bojarska miała również później - w latach osiemdziesiątych drukowała w drugim obiegu. Wydała powieści "Lakier" (1979), "Agitka" (1987), "Chluba lunaparku" (1988), "Biedny Oscar czyli dwa razy o miłości" (1992) - opowieść o miłości Oscara Wilde'a i lorda Alfreda Douglasa, "Czego nauczył mnie August" (1995), "List otwarty do królowej Wiktorii" (2001) - powieść o kilkunastu miesiącach z życia pełnej temperamentu dziennikarki, Ja (2002), "Kozzmoss!" (2004), "Bóg pali cygara" (2004) - historię miłości dwojga cudzoziemców, którzy poznali się w Paryżu. Bojarska jest również autorką książek eseistyczno-biograficznych: wydanej w drugim obiegu pod pseudonimem Juliusz Nemo biografii Józefa Kurasia "Śmierć >Ognia<" (1984), "Pięć śmierci" (1990), "Urban" oraz książek "Madonna pekaesów, czyli wyznania czytelnika-samicy" (1988), "Zastrzelony jadłospis czyli trochę mitologii polskiej" (2004), "Biznesmen idzie do raju" (2004). Razem z siostrą, Marią Bojarską napisała książkę autobiograficzną "Siostry B. Podwójna autobiografia: rodzinne krwawe jatki w dialogach, faksach i mailach" (1996)
Bojarska próbowała swoich sił również w dramacie: prapremierę "Lekcji polskiego", dramatu o ostatnim okresie życia Tadeusza Kościuszki wyreżyserował Andrzej Wajda z Tadeuszem Łomnickim, mężem Marii Bojarskiej w roli głównej (1988). Anna Bojarska napisała także - po francusku -dramat "Meeting" o Toulouse-Lautrecu. Jest też autorką scenariuszy filmowych, między innymi zrealizowanego w 1990 roku serialu telewizyjnego "Modrzejewska" i współautorką scenariusza "Męskie-żeńskie" (2003, z Krystyną Jandą).
Anna Bojarska jest pisarką kontrowersyjną. W 1976 roku otrzymała nagrodę pokojową im. Maksymiliana Kolbego-Reinholda Schneidera, a w latach osiemdziesiątych - nagrodę podziemnej Solidarności. Mieszka w Paryżu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji