Autorzy

Trwa wczytywanie

Krystyna Miłobędzka

MIŁOBĘDZKA Krystyna
(ur. 8 czerwca 1932, Margonin koło Chodzieży, Polska)
Poetka i autorka sztuk teatralnych dla dzieci. Studiowała filologię polską na Uniwersytecie Poznańskim oraz, od 1953 roku, na Uniwersytecie Wrocławskim. Po ukończeniu studiów, od 1955 roku przez dziewięć lat pracowała w Instytucie Technologii Drewna w Poznaniu jako członkini redakcji kwartalnika "Prace Instytutu Technologii Drewna". Przez rok (1956-57) współredagowała także pismo Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego w Poznaniu "Harcerska Kuźnia". Debiutowała prozą poetycką z cyklu "Anaglify" opublikowaną w dwutygodniku "Ziemia Kaliska", oraz w pismach "Współczesność" i "Nowa Kultura" w 1960 roku. Kolejne wiersze drukowała w "Twórczości" (1961-81) i "Nurcie" (1965-78). W sezonie 1964-65 była kierownikiem literackim słupskiego Teatru Lalek "Tęcza". Od końca lat sześćdziesiątych równolegle z twórczością poetycką, poświęca się pisaniu sztuk dla dzieci. W 1968 roku za sztukę "Siała baba mak" Miłobędzka otrzymała trzecią nagrodę w ogólnopolskim konkursie na sztukę dla dzieci i młodzieży, a dwa lata później w tym samym konkursie uzykała pierwszą nagrodę za dramat dla najmłodszych zatytułowany "Ojczyzna". W 1970 roku ukazał się - uważany za właściwy debiut - tom poetycki "Pokrewne". W 1973 roku na I Biennale Sztuki Dla Dziecka w Poznaniu pisarka otrzymała nagrodę specjalną jury za twórcze propozycje dramaturgii dla dzieci i młodzieży. Teksty sztuk dla dzieci - między innymi "W kole" (1977), "Bajka O." (1975), "Ptam" (1977)- zamieszczała na łamach miesięcznika "Scena".
W latach 1978-80 Miłobędzka była konsultantem programowym Wrocławskiego Teatru Lalek, a w latach 1987-91 Teatru Lalek w Wałbrzychu. Autorka prowadziła także zajęcia z eksperymentalnych form dramatu i teatru na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Teatrowi była poświęcona również jej praca doktorska w 1983 roku. Dysertację o Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie prowadzonym przez Jana Dormana opublikowano w 1990 roku. Jej sztuki dla dzieci zostały zgromadzone w tomie "Siała baba mak. Gry słowne dla teatru" z 1995 roku. Były wielokrotnie wystawiane przez teatry zarówno krajowe, jak i zagraniczne, a wszystkie zrealizował poznański Teatr Lalki i Aktora "Marcinek".
Miłobędzka została uhonorowana kilkoma ważnymi nagrodami literackimi. Otrzymała nagrody im. Barbary Sadowskiej (1992), Fundacji Kultury (1993), Ministra Kultury (2001) oraz Nagrodę Literacką Czterech Kolumn za całokształt twórczości (2003). W 2004 roku wyróżniono ją ponadto nagrodami Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych oraz Prezydenta Wrocławia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji