Autorzy

Trwa wczytywanie

Marius Mayenburg von

MAYENBURG Marius von
(ur. 1972, Monachium, Niemcy)
Jeden z najwybitniejszych dramatopisarzy niemieckich młodego pokolenia. Pochodzi z rodziny lekarskiej. W rodzinnym Monachium ukończył humanistyczne gimnazjum. Marzył o zostaniu aktorem. Po kilku egzaminach do szkoły teatralnej uświadomił sobie jednak, że bardziej od aktorstwa interesuje go reżyseria i rozpoczął studia na monachijskim uniwersytecie na kierunku język i literatura staroniemiecka. Wybrał taki wydział studiów, chciał bowiem - jak mówi - aby język niemiecki stał się dla niego językiem obcym i niezrozumiałym, językiem, przy pomocy którego porozumienie staje się niemożliwe. W 1992 roku przeniósł się do Berlina, gdzie mieszka do dziś. W latach 1994-98 w Hochschule der Künste studiował dramaturgię i germanistykę.
Jego pierwsza sztukę zrealizowano na scenie Die Baracke berlińskiego Deutsches Theater w formie słuchowiska w 1995 roku. Sztuka nosiła tytuł "Haarmann". W 1996 roku powstał drugi dramat młodego Niemca "Messerhelden", którego prapremierę autor sam wyreżyserował w berlińskim Orphtheater. Kolejny utwór Mayenburga był prezentowany podczas obchodów dziewięćdziesiątej dziewiątej rocznicy urodzin Bertolta Brechta. Była to jednoaktowa farsa "Fräulein Danzer" ("Panna Danzer"). Przed 1997 rokiem powstała jeszcze jednoaktówka "Monsterdämmerung" ("Zmierzch potwora"), którą w formie spektaklu plenerowego zrealizował Volksbühne am Rosa-Luxemburg-Platz. W 1997 roku Mayenburg napisał sztukę, która przyniosła mu rozgłos na całym świecie. Za "Ogień w głowie" otrzymał nagrodę im. Kleista przyznawaną młodym dramatopisarzom oraz nagrodę Frankfurckiej Fundacji Autorów. Prapremiera dramatu odbyła się w monachijskim teatrze Kammerspiele 10 października 1998 roku.
W 1998 roku berliński Deutsches Theater zatrudniła Mayenburga na stanowisku dramaturga. Stał się wówczas współtwórcą sukcesu sceny Die Baracke, którą oblegała młoda publiczność. Rok później podobne stanowisko powierzono mu w Schaubühne am Lehniner Platz w Berlinie. Pracuje tam do dzisiaj.
Mayenburg jest także autorem dramatów "Psychopaci" (1998), "Pasożyty" (2001), "Zimne dziecko" (2002) oraz "Eldorado" (2004). Zajmuje się także tłumaczeniem, jest na przykład autorem niemieckiego przekładu sztuki Sarah Kane "Łaknąć". Jego twórczość jest zaliczana do nurtu zwanego nowym realizmem i brutalizmem. Akcja jego sztuk dzieje się najczęściej w domu. Ich bohaterowie toczą zdawałoby się zwykłe rozmowy przy stole. Takim zwyczajnym wydarzeniom Mayenburg nadaje teatralną formę. Jego zdaniem, w zamkniętym kręgu rodzinnym najlepiej uwidacznia się to, jak człowiek się zamyka, uniezależnia i alienuje ze społeczeństwa.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji