Autorzy

Trwa wczytywanie

Ben Elton

(ur. 3 maja 1959, Londyn, Wielka Brytania)
Brytyjski aktor, dramaturg, powieściopisarz, autor i współautor scenariuszy telewizyjnych, librecista, reżyser filmowy. Pochodzi z rodziny imigrantów - nauczycieli akademickich; w 1980 roku ukończył studia na Uniwersytecie w Manchester. W tym samym roku zadebiutował jako scenarzysta i aktor w programie "Alfresco". Pierwszy sukces odniósł jako współautor telewizyjnego sitcomu "Młodzi", który miał zarówno zagorzałych zwolenników jak i przeciwników, kolejne - jako współautor scenariusza serialu "Szczęśliwe rodziny" i kolejnych części serialu "Blackadderowie". Telewizyjny show "Sobotnia noc na żywo" przyniósł mu popularność jako aktorowi. W 1990 roku zagrał główną rolę w serialu komediowym "Mężczyzna od cioci", którego scenariusz sam napisał (druga część została nakręcona w 1994 roku). W latach 1995-96 powstały dwie części sitcomu Eltona "Cienka niebieska linia". W 1998 roku telewizja wyemitowała "The Ben Elton Show", którego Elton był autorem i gospodarzem.
W końcu lat osiemdziesiątych zaczął pisać powieści i dramaty: "Nieugięty" (1989), "Ten drugi Eden" (1993), "Popcorn" (1996), "Eksplozja z przeszłości" (1998), "Niezdolna do poczęcia", "Zmarły w sławie" (2001), "Wyższe sfery" (2002). W ostatnich latach współpracuje także z teatrem muzycznym - jest współautorem libretta do musicalu "Piękna gra", napisał również teksty do musicali rockowych "Ukołyszemy was" z muzyką zespołu Queen i "Dzisiejsza noc" z muzyką Roda Stewarta.
Wczesne utwory Eltona były mroczne i pesymistyczne, nie brakowało w nich scen brutalnych. W ostatnich latach angielski pisarz złagodniał, co skwapliwie wytykają niechętni mu krytycy. Sam Elton przyznaje, że zmieniły się jego zainteresowania - mniej martwią go problemy globalne, chętniej i bez zakłopotania pisze o swoich uczuciach, o miłości i seksie. Najjaskrawszym tego dowodem jest powieść "Niezdolna do poczęcia", której głównymi tematami są zapłodnienie in vitro i impas twórczy pisarza. Elton przyznaje, że pierwszy temat ma charakter autobiograficzny - jest owocem osobistych problemów pisarza i jego żony Sophie Gare, saksofonistki w zespole The Boom Babies. Pisarz zaprzecza natomiast, jakoby impas twórczy Sama, bohatera powieści, był mu znany z autopsji, w co - zważywszy na płodność pisarza - trudno wątpić. Na podstawie powieści powstał scenariusz filmu, znanego w Polsce pod oryginalnym tytułem "Maybe Baby" (2000), który stał się reżyserskim debiutem Eltona.
W 1998 roku sztuka "Popcorn" dostała nagrodę teatralną Laurence'a Oliviera za najlepszą nową komedię roku 1997. W 2000 roku Elton, wspólnie z Andrew Lloydem Webberem otrzymał Nagrodę Krytyków Londyńskich za najlepszy nowy musical - "Piękną grę".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji