Autorzy

Trwa wczytywanie

Leo Fall

Ur. 2 II 1873, Ołomuniec. Zm. 16 IX 1925, Wiedeń.
Podobnie jak Lehar, Kalman, Nedbal i Oscar Straus jest Fall twórcą postklasycznego okresu wiedeńskiej operetki, drugiego okresu świet­ności tego gatunku. Był synem kapelmistrza wojskowego, wycho­wywał się m.in. we Lwowie, gdzie stacjonował ojciec, uczył się od 5. roku życia gry na skrzypcach, potem - mając 14 lat, wysłany został do Wiedeńskiego Konserwatorium (do J. N. Fuchsa i R. Fuchsa), a po ukończeniu nauki grywał na skrzypcach w wiedeńskiej kapeli wojskowej. Nie trwało to długo; mając 20 lat, pracował już jako kapelmistrz w teatrach Berlina i Hamburga, jak również w tam­tejszych kabaretach. Jednocześnie bez specjalnego szczęścia próbował swych sił w większych formach scenicznych. Jego dwie opery: "Frau Denise" (1902) i "Irrlicht" (1905), poniosły klęskę, podobnie jak pierwsza operetka: "Der Rebell" (1905). Sukcesy - i to spore - odniosły dopiero dwie następne operetki: "Der lidele Bauer" (1907) i "Księżniczka dolara" ("Die Dollarprinzessin"; 1907). Te dwa utwory zapewniły mu pozycję najpopularniejszego - obok Lehara i Kalmana - kompozytora operetkowego tamtych lat.
Dalsze operetki: "Rozwódka" ("Die geschiedene Frau"; 1908), "Panna z lalką" ("Das Puppenmadell" 1910), "Piękna Rizetta" ("Die schone Risette" 1910), "Kochany Augustynek" (Der liebe Augustin", 1912 - nowa wersja nieudanego "Der Rebell"), "Róża Stambułu" ("Die Rose von Stambul"; 1916), "Madame Pompadour" (1922), powielały pomysły pierw­szych jego utworów, niemniej - cieszyły się powodzeniem. Nie spotkała się z uznaniem natomiast trzecia opera Falla "Der goldene Vogel" (1920).
Mimo że stylistycznie związany z operetką wiedeńską, wiele ze swych blisko 20 operetek wystawił Fall po raz pierwszy w Berlinie, znajdując tam dla nich idealną śpiewaczkę i aktorkę Fritzi Massary (1882-1969). Jego utwory cechuje prostota (lecz nie trywialność), po­czucie humoru, efektowna instrumentacja. Rzadziej można w nich od­naleźć chwytliwe, przebojowe melodie.
Źródło: Przewodnik Operetkowy Lucjan Kydryński, PWM 1994

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji