Autorzy

Trwa wczytywanie

Marek Bukowski

BUKOWSKI Marek
(ur. 1959)
Prozaik, dramaturg i scenarzysta filmowy, autorem kilku opowiadań, scenariuszy i powieści. Z wykształcenia inżynier elektryk, pracuje w energetyce. Debiutował w 1985 roku opowiadaniem "Wywrotka". W tym samym roku wydał powieść "Nic się nie zmieni". Następną - "Oszustwo", wydały Iskry dwa lata później. W 1996 roku opublikował powieść "Bądźcie gotowi zwariować", na podstawie której powstał scenariusz filmowy. Jest też autorem powieści o hackerach "Wysłannik szatana" i powieści obyczajowej "Nikt nie chce być Penelopą".
Pierwszą jego sztuką teatralną była "Wolność", która ukazała się w Bibliotece "Notatnika Teatralnego", drugą gorąco komentowane przez krytykę "Ciałopalenie", które wystawił w 1997 roku Teatr Powszechny w Warszawie. Na małym ekranie Bukowski zadebiutował w 1998 roku groteską obyczajowo-polityczną "Niech żyją agenci", w której niezwykle krytycznie patrzy na polską współczesność (później Teatr Telewizji przedstawił też "Ciałopalenie", "Odszkodowanie" i "Śmierć za śmierć, czyli dobry chłopiec").
Marek Bukowski należy do nielicznych w Polsce autorów, którzy nie stronią od aktualnych, wywołujących publiczne dyskusje tematów. W groteskowym świecie Bukowskiego rządzi moralny relatywizm, brutalna siła i zimny "pragmatyzm", wedle którego należy zrobić wszystko, by osiągnąć maksymalną korzyść. Wśród chaosu poglądów, informacji, manipulacji giną szlachetne porywy i idealistyczne zapały. Najzdrowszą postawą okazuje się zaprawiony cynizmem i nieufnością dystans do słów, wydarzeń, ludzi. Bukowski bez ogródek piętnuje obłudę i powierzchowność przysłowiowej polskiej religijności oraz nachalność i zakłamanie mediów. Nie ma żadnych tendencji moralizatorskich i nie wskazuje palcem winnych. Jedynie umiejętnie przeplata i przetwarza artystycznie znane, w dużej mierze opisane fakty.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji