Autorzy

Trwa wczytywanie

Krzysztof Kopka

(ur. 13 czerwca 1958, Ciechanów, Polska)
Historyk teatru, reżyser, dramaturg. Pochodzi z rodziny o tradycjach inteligenckich. Rodzice jego Aleksander i Teresa byli nauczycielami. Po ukończeniu Liceum im. Krasińskiego w Ciechanowie rozpoczął w 1977 roku studia na Wydziale Wiedzy o Teatrze w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej, które ukończył w roku 1981. Pracę magisterską pisał na temat wileńskiej dyrekcji Aleksandra Zelwerowicza.
Działalność teatralną rozpoczynał w 1994 roku jako asystent reżysera w Teatrze im. Norwida w Jeleniej Górze.
W latach 1995-2000 związany był z Teatrem Dramatycznym w Legnicy. Tam wyreżyserował między innymi "Portret Doriana Gray'a wg Wilda (1995), "Lekarza mimo woli" Moliera (1998), "Koriolana"(1998) i "Hamleta" (2001) Shakespeare'a, "Męża i żonę" Fredry. W teatrze w Legnicy wystawione zostały także jego dramaty: "Don Kichot uleczony" (1997 według Cervantesa) i "Ballada o Zakaczawiu" ( 2000) napisana wraz z Jackiem Głombem i Maciejem Kowalewskim. Tu przygotował także kabaret literacki "Piękni dwudziestoletni" (2000).
Od roku 2000, przez dwa lata, pełnił funkcję kierownika artystycznego w Teatrze im. Szaniawskiego w Wałbrzychu, gdzie wyreżyserował między innymi "Wieczór Trzech Króli" (1999) i głośny "Sen nocy letniej" Shakespeare'a (2001), "Wspólny pokój" wg Uniłowskiego (2000), "Nieciekawą historię" Czechowa (2001), "Kosmos" Gombrowicza (2001) oraz "Prochy" wg Witkacego we współpracy z Teatrem K2 we Wrocłwiu (2002). Następnie związał się z wrocławską Grupą Artystyczną Ad Spectatores Pod Wezwaniem Calderóna, z którą współpracuje do dzisiaj. Z zespołem tym przygotował "Seks, prochy i rock and roll" Bogosiana (2003), spektakl prezentowany w przestrzeni wrocławskiego dworca głównego, a także sztukę bułgarskiego pisarza Christo Bojczewa "Pułkownik Ptak", którą wystawił we wrocławskiej wieży ciśnień Na Grobli (2003).
W latach 2002-2003 pełnił funkcję kierownika literackiego Teatru Wybrzeże w Gdańsku, a od 2005 roku tę samą funkcję sprawuje w Teatrze Powszechnym w Łodzi.
Kopka jest także autorem sztuk dla dzieci: "Ali Baba i 40 rozbójników", "Baśń o smoku Strachocie", "Jadwiga ze Śląska" wystawionych we wrocławskim Teatrze Lalek, a także adaptacji dla telewizyjnego Teatru Młodego Widza: "Baśni o żelaznym wilku" wg Sieroszewskiego, "Naszej szkapy" wg Konopnickiej, "Złotego garnca" wg E.T.A. Hoffmanna "Emilki" wg Orzeszkowej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji