Autorzy

Trwa wczytywanie

Marcel Mithois

MITHOIS Marcel
(ur. 15 czrwca 1922, Port-Said, Egipt)

Dramatopisarz, prozaik, tłumacz. Urodził się w Egipcie, gdzie jego ojciec, który był francuskim inżynierem, pracował przy budowie Kanału Sueskiego. Matka Mithoisa była Szkotką. Studiował prawo na uniwersytecie w Kairze, a potem w Paryżu w Szkole Nauk Politycznych, które to studia porzucił na ostatnim roku. Po wybuchu II wojny światowej zgłosił się jako ochotnik do wojska. Walczył w szeregach Armii Wolnych Francuzów. Odznaczony został Orderem Legii Honorowej.
Jako młody człowiek Mithois marzył o karierze dyplomatycznej. Jednak w końcu poświęcił się literaturze. Pracował także jako dyrektor Sekcji Teatralnej w wytwórni Video (ORTF). Był ponadto dyrektorem Komitetu Literatury w Telewizji Francuskiej.
W 1972 roku został uhonorowany za całokształt twórczości wysoko cenioną we Francji Nagrodą Courteline. Jest autorem kilku powieści, między innymi: "Przygód Pawła i Wirginii", które w odcinkach ukazywały się na łamach bardzo popularnego we Francji tygodnika "Jours de France". Ale największe uznanie zyskał jako dramatopisarz. Jest niezwykle zręcznym autorem sztuk bulwarowych, które po premierze stawały się natychmiast przebojami sezonu.
Pierwsza sztuka Mithoisa "Bądź moją wdową" stała się jednym z największych przebojów teatru bulwarowego. Komedia "Promień słońca" miała swoją prapremierę 10 września 1982 roku w Teatrze Antoine`a w Paryżu. Trafiła potem na sceny wielu krajów.
Mithois zajmował się także tłumaczeniem sztuk angielskich i amerykańskich na francuski. Do najbardziej znanych przekładanych przez niego utwórów należy - znana także w Polsce - farsa "Skok z łóżka" Raya Cooney`a i Johna Chapmana.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji