Autorzy

Trwa wczytywanie

Tamara Karren-Zagórska

KARREN Tamara
(ur. 1913, Polska - zm. 1997, Londyn)
Poetka, pisarka, krytyk literacki i teatralny. W 1940 roku w Wilnie wyszła za mąż za poznanego w 1935 w Warszawie wybitnego pisarza, Romana Brandstaettera, tak jak ona żydowskiego pochodzenia. Dzięki jej kontaktom, małżonkom udało się wyjechać z Wilna i poprzez Moskwę, Baku, Iran i Irak dotrzeć do Jerozolimy.
W Jerozolimie Brandstaetter przeszedł na katolicyzm. W 1945 rozwiódł się z Tamarą na mocy tak zwanego przywileju św. Pawła, który umożliwia przeprowadzenie rozwodu, jeśli jeden z małżonków przyjmuje chrzest, a drugi zdecydowanie pozostaje wyznawcą religii niechrześcijańskiej oraz nie zamierza pozostawać w związku małżeńskim z ochrzczonym.
Drugim mężem Tamary został Wacław Zagórski, jeden z najwybitniejszych oficerów podziemia Armii Krajowej, dziennikarz, uczestnik akcji pomocy Żydom, uhonorowany po wojnie przez Yad Vashem w Jerozolimie. Tamara używała odtąd podwójnego nazwiska: Karren-Zagorska. Zamieszkali na stałe w Londynie.
Oprócz aktywności w polonijnym środowisku emigracyjnym, Tamara zajmowała się pisarstwem. Opublikowała tomik wierszy "Czarne niebo" oraz dwie sztuki teatralne. Pierwsza z nich "Ta Gabriela", to opowieść o Gabrieli Zapolskiej. Powstała w wyniku inspiracji bogatą korespondencją słynnej dramatopisarki i aktorki (zachowało się blisko 2 000 listów Zapolskiej). Prapremiera odbyła się w Londynie w 1976 na emigracyjnej scence Ogniska Polskiego. W Polsce dwukrotnie wystawił ją Andrzej Łapicki - raz w Teatrze Narodowym w Warszawie (1977) z Ireną Eichlerówną w roli Gabrieli, oraz ponownie w Teatrze Polskim w Warszawie (2001) z Teresą Budzisz-Krzyżanowską.
Druga sztuka, "Kim był ten człowiek? Rzecz o Januszu Korczaku", przypomina postać wielkiego pedagoga. Prapremiera odbyła się w Londynie w 1980, w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym, zaś polska premiera - w Teatrze Powszechnym w Warszawie w 1987.
Ponadto autorka publikowała artykuły w prasie, m.in. w londyńskim czasopiśmie "Tydzień Polski" (na przykład w 1986 recenzję z występów w Londynie Jerzego Stuhra z "Kontrabasistą").

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji