Autorzy

Trwa wczytywanie

Andrzej Maleszka

MALESZKA Andrzej
(ur. 3 marca 1955, Poznań, Polska)
Scenarzysta, reżyser, dramaturg. Jest absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, na którym studiował filologię polską i teatrologię. W czasie studiów współpracował ze Studenckim Teatrem "Nurt", a po ich ukończeniu z Teatrem Nowym w Poznaniu, w którym debiutował w 1986 jako autor i reżyser sztuki dla dzieci "Wielkoludy". Po teatrze przyszła kolej na film dla dzieci i w tej dziedzinie Maleszka stał się twórcą tak oryginalnym, że niedoścignionym. Od 1994 do 2007 zdobył dwadzieścia trzy nagrody na polskich, a przede wszystkim międzynarodowych festiwalach filmowych.
Sukces osiąga między innymi tym, że młodego widza w teatrze i w kinie, traktuje poważnie i opowiada mu, a także jego rodzicom, historie atrakcyjne, inteligentne, nasycone specyficznym humorem. Pisze się o dziełach Maleszki, że to "nowoczesne kino dla młodej widowni, które łączy ciekawą opowieść z autentycznymi emocjami dzieci i współczesnymi tematami społecznymi. W utworach Maleszki fantastyczne zdarzenia dzieją się wśród zwykłych ludzi i w zwykłych miejscach, a rzeczywistość tych filmów jest radosna i pełna nadziei. Możliwe jest tu wszystko: ludzie mówią kocim językiem, na głowie może komuś wyrosnąć niebieska róża, a dziewczyna może zachowywać się jak telewizor i być sterowana pilotem." Wielką wartością sztuk teatralnych i filmów Andrzeja Maleszki jest to, że pokazują świat z punktu widzenia dziecka. Ten świat pozbawiony jest agresji, dziecko zderza się z poważnymi problemami, czasem pod jego wpływem dorosły staje się dobrym człowiekiem. Maleszka odnosi w każdym swoim filmie sukces jako reżyser dziecięcych aktorów. Przede wszystkim dzieci są starannie dobrane i trafnie obsadzone, a Maleszka traktuje je na planie poważnie, jak partnerów, one zaś w większości obrazów tworzą świetne role.
W teatrze grane były następujące sztuki Maleszki: "Wielkoludy", "Burza w teatrze Gogo", "Maszyna zmian", "Mama nic", "Jasiek"; wśród jego filmów kinowych i cykli filmów telewizyjnych są: "Magiczne drzewo", "Sto minut wakacji", "Maszyna zmian", Mama nic", "Jakub", "Kociak", "Koniec świata u Nowaków", "Mechaniczna Magdalena", "Ofelia na wakacjach".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji