Artykuły

Wrocław. Rejs z Teatrem Lalek

- Wrocław powstał nad rzeką. Nie sposób jej nie zauważyć, a wrocławianie wiedzą o jej historii niewiele. Ta inicjatywa ma nie tylko zwrócić uwagę wrocławian na fascynującą przeszłość Odry, ale też pokazać, że jesteśmy miastem, które ma olbrzymi wodny potencjał, taki, jak choćby Amsterdam - mówi dyrektor teatru Robert Skolmowski.

Pierwszy odrzański rejs w przeszłość połączony ze znanym już wrocławianom Spacerownikiem z Bajkobusem odbędzie się już w czwartek. Potem, do 26 sierpnia, w każdy wtorek, środę, czwartek i niedzielę rano (o 10.30) na Mostku Zakochanych na Ostrowie Tumskim będzie się rozpoczynać podróż, która szybko pozwoli zapomnieć o letniej miejskiej nudzie.

Na dobry początek - dwugodzinna przechadzka. Beata Maciejewska, znawczyni historii Wrocławia i dziennikarka "Gazety Wyborczej Wrocław", przy współudziale aktorów Teatru Lalek opowie wrocławianom między innymi o tym, dlaczego bosy krasnal klęczy nad brzegiem Odry, a nocą we wrocławskiej katedrze można zobaczyć żałobny kondukt. A pięć krótkich scenek autorstwa Mariusza Urbanka przekona, że najstarszą część Wrocławia wieki temu trawił nie tylko ogień, ale też porywy serc, żądza pieniądza, śmierć, oszustwa i polityka.

Po spacerze specjalnie przygotowany statek wrocławskiej białej floty zabierze uczestników w 40-minutowy rejs, pozwalając po drodze cieszyć się pięknem odrzańskiego nadbrzeża. Beata Maciejewska, tym razem już z taśmy, opowiadać będzie o wydarzeniach i tajemnicach, które w ciągu wieków rozgrywały się nad Odrą. Wszystko to zilustrują scenki odgrywane na brzegach Odry. Statek dopłynie do przystani przy wrocławskim zoo. Zwiedzanie ogrodu to ostatni punkt programu - będzie można po nim spacerować do godziny zamknięcia.

Jak podkreśla dyr. Skolmowski, na spotkanie z przygodą zaproszone są całe rodziny. - Zauważyłem, że mieszkańcy Wrocławia bardzo mało wiedzą o swoim mieście. Dzięki rejsom także rodzice mają szansę poznać je od innej strony i potem tę wiedzę przekazywać dzieciom.

Dla starszych przygotowano specjalny program wieczorny: 21 sierpnia o godz. 21 odbędzie się wyjątkowy nocny rejs, podczas którego oprócz wysłuchania opowieści o Wrocławiu będzie można podziwiać specjalnie oświetlone zabytki. A na koniec nocnego programu zabrzmi koncert Chopina grany na trzech fortepianach ustawionych na pływających po rzece platformach.

Rejs odrzański to transakcja wiązana: na wszystkie atrakcje obowiązuje jeden całodniowy bilet za 30 zł. Można go kupić w kasie Wrocławskiego Teatru Lalek i bezpośrednio przed rejsem.

- To świetna propozycja dla mniej zamożnych rodzin. Osobno wszystkie elementy wycieczki kosztowałyby znacznie więcej - przekonuje Skolmowski. Dodatkowo na wodno-lądową wyprawę w historię popłynie około tysiąca dzieci z rodzin najuboższych, zaproszonych przez wydział zdrowia i wrocławski MOPS.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji