Artykuły

Ruda-Huta. Młodzież na Wyżynie Teatralnej

Młodzieżowe teatry z różnych regionów kraju spotkają się na festiwalu Wyżyna Teatralna w otoczonej lasami miejscowości Ruda-Huta.

Z Chełma trzeba jechać na północny wschód 27 kilometrów. Ruda-Huta to bardzo sympatyczna miejscowość, siedziba gminy, której atutem jest przyroda, przede wszystkim lasy. W miejscowości Hniszów znajduje się sławny, 500-letni dąb szypułkowy Bolko o rozpiętości konarów przekraczającej 35 metrów, jedno z najstarszych drzew rosnących na Lubelszczyźnie. To tutaj w sierpniu odbywa się sportowo-ekologiczny piknik "Bolkowanie". W takich "okolicznościach przyrody" w Rudzie-Hucie działa od czterech lat teatr OKO założony przez Marcina Woszczewskiego, dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Rudzie-Hucie. Właśnie teatr OKO jest organizatorem festiwalu Wyżyna Teatralna, na który składają się pokazy spektakli, jak i warsztaty oraz debaty.

Pierwszy raz w 2008 roku Wyżyna - projekt zainicjowany przez Henryka Kowalczyka, instruktora Wojewódzkiego Ośrodka Kultury, niegdyś szefa alternatywnego teatru Scena 6 - odbyła się w Kopinie, ale dopiero dzięki przychylności GOK w Rudzie-Hucie znalazła swoje właściwie miejsce. W przedsięwzięciu tym chodzi o stworzenie możliwości rozwoju uzdolnionej młodzieży a tym samym - o podniesienie rangi kultury i o poszerzenie możliwości rozumienia roli kultury w mniejszych ośrodkach miejskich. Daje ono szansę wypracowania poprzez teatr form ekspresji otwierających społeczność lokalną na kulturę, która często dostępna bywa tylko w postaci sformalizowanych akademii i rocznicowych wieczornic. Uczestnicy festiwalu przed rokiem wspominali (na stronie www.wok.lublin.pl): "Wiele godzin spędzonych razem; nowe znajomości, nowe doświadczenia i wiedza. A najważniejsze, że wszystko odbywało się w rodzinnej atmosferze, nie w ferworze walki i rywalizacji, bo artyści równi sobie i pozytywnie nastawieni przyjechali zaprezentować swoje spektakle, ale również czegoś się nauczyć. Wiele wrażeń i refleksji dostarczało każde przedstawienie, każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Bardzo ważnym elementem charakteryzującym Wyżynę Teatralną OKO były dyskusje odbywające się po każdym spektaklu, które pozwoliły skonfrontować spektakle z odbiorcami, ponadto była to dobra okazja do wymiany doświadczeń". Jedna z uczestniczek mówiła wtedy: "Dzięki tej imprezie mam niesamowitą wiarę w siebie i swoje możliwości i do końca życia w mojej pamięci pozostaną te wspaniale 4 dni, dzięki którym zrozumiałam, jak wielką rolę w życiu ludzkim odgrywa przyjaźń i współpraca."

5 sierpnia rozpocznie się druga edycja Wyżyny Teatralnej w gościnnej Rudzie-Hucie. Zaproszone zespoły teatralne geograficznie reprezentujące bardzo różne regiony kraju. Wystąpi m.in. teatr Krzyw z Maszewa, Teatr Navras z Rybnika, Teatr Plaster z Jarosławia, Teatr Pierwszego Kontaktu z Lublina, Teatr Straszydełko z Ulan-Majoratu, Teatr Jarzębina Czerwona z Rudki, a także - pod względem nazewnictwa najbardziej oryginalny - Teatr Pomarańcze w Uchu na Skarpie bez Kartki z Goleniowa. Gospodarze czyli teatr OKO pokaże spektakl "Topiel". Z pewnością pouczające będą również jeszcze dwa wydarzenia, przywołujące dwa odrębne doświadczenia teatralne. W ramach warsztatów Henryk Kowalczyk przybliży okoliczności powstania oraz artystyczne wątki offowego spektaklu "Heretycka Symfonia" Sceny 6, który sam reżyserował. Natomiast Jan Peszek zaprezentuje 8 sierpnia na zakończenie festiwalu "Scenariusz dla nieistniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego", spektakl grany przez niego od niemal 35 lat, monodram ukazujący możliwe mistrzostwo warsztatowe aktora.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji