Artykuły

Kraków. Łaźnia Nowa jak nowa od października

Największa sala teatralna w Krakowie, najgłośniejsze spektakle z całego świata, projekty dla mieszkańców - po pięciu latach Łaźnia Nowa wreszcie zacznie funkcjonować jak prawdziwy teatr. Debiut w październiku

To będzie debiut również wizualny - nowa elewacja (iluminowana w nocy), adaptowane piwnice (przypominające lofty), uporządkowane otoczenie budynku. Łaźnia Nowa ma być miejscem, które się kojarzy, do którego przychodzi się nie tylko na spektakl, ale zwyczajnie - pobyć.

Remont trwał pięć lat. Na liście zadań inwestycyjnych w mieście Łaźnia Nowa była zawsze, ale nigdy tak wysoko, żeby remont zrobić w ciągu jednego, dwóch sezonów. A to gminie brakło pieniędzy, więc nowohucki teatr musiał czekać na lepsze czasy, a to radni miasta środków nie przyznawali, bo uważali, że raczej nie warto. Prace udało się jednak skończyć. Sprzęt do nagłośnienia i oświetlenia kupowano sukcesywnie z budżetu Ministerstwa Kultury. Łaźnia ma więc wyremontowane pomieszczenia, artyści dostali wreszcie normalne garderoby, nowa jest wentylacja i system przeciwpożarowy. Na osiedlu Szkolnym będzie też największa sala widowiskowa w mieście - pomieści do tysiąca osób.

- Dla mnie najważniejsze jest to, że możemy wreszcie wykorzystać wszystkie możliwości, jakie daje nam budynek. Możemy robić teatr impresaryjny, możemy realizować projekty z mieszkańcami i stać się przestrzenią wielofunkcyjną - mówi Bartosz Szydłowski, dyrektor Łaźni.

Nowohucki teatr trochę zmieni swoją formułę. Oczywiście będzie produkował własne spektakle i organizował festiwale, do których krakowianie już się przyzwyczaili i które dobrze odbierają (Genius Loci i Boska Komedia). Nowością będą niedzielne spotkania w teatrze dla dzieci i ich rodziców - przedstawienia, warsztaty, wykłady.

- Mam wrażenie, że na tego typu ofertę wciąż jest w Krakowie ogromne zapotrzebowanie - tłumaczy Szydłowski. - Dziś realizuje ją tylko teatr Groteska, który ma zawsze spore obłożenie - dodaje.

W halach dawnych warsztatów szkolnych coraz częściej będą się pojawiać artyści - na początek Maria Peszek i Kasia Nosowska, z monodramem "Biała bluzka" wystąpi Krystyna Janda.

Łaźnia chce zapraszać do siebie spektakle z całego świata. Wynajmowanie pomieszczeń na koncerty i spektakle wesprze budżet teatru. Łaźnia ma być także interesującym (swojskim) miejscem dla mieszkańców Nowej Huty - w piwnicach teatru zaadaptowanych na "dzielnicową świetlicę" będą odbywać się spotkania i dyskusje. Wystartuje też czytelnia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji