Artykuły

Gorzów Wielkopolski. Finał Sceny Letniej

31 lipca o godz. 22.00 w Gorzowie odbędzie się wyjątkowy koncert fortepianowy zamykający tegoroczną Scenę Letnią z ENEA - CHOPIN-GARTEN, festiwal organizowany przez Teatr im. Juliusza Osterwy.

Będzie to jedyny tego typu recital w Polsce: na skrzyżowaniu ulic Sikorskiego i Chrobrego (obok Katedry), wybitny pianista jazzowy Artur Dutkiewicz zagra autorskie mazurki nawiązujące do chopinowskiej tradycji oraz polskiej muzyki ludowej. Fortepian ustawiony będzie na specjalnym podeście świetlnym a muzykę podkreślać będzie pokaz iluminacji świetlnej, przygotowany przez sponsora tegorocznej Sceny Letniej - firmę ENEA.

Mając na uwadze teraźniejsze i historyczne znaczenie Gorzowa, położonego tuż przy granicy z dawnym mitycznym Zachodem, organizatorzy koncertu pragną nawiązać symbolicznie do drogi, jaka zawiodła Chopina do serca Europy i rozsławiła jego muzykę na cały świat, sprawiając, iż jest stale obecna na pograniczu kultur, krajów i czasów historycznych.

Istotnym elementem w grze Artura Dutkiewicza jest improwizacja, którą stosował również Fryderyk Chopin i jemu współcześni. Inspiracja chopinowska dotyczy polskiego, słowiańskiego nastroju oraz melodyki mazurków wielkiego kompozytora, natomiast rytm wywodzi się z tradycji pianistyki jazzowej. Mazurki, oparte na rytmach ludowych, grane są tu w motoryczny, jazzowo-groovowy sposób, co jest zabiegiem prekursorskim we współczesnej muzyce polskiej.

Artur Dutkiewicz jest jednym z niewielu pianistów jazzowych w Polsce i Europie, którzy podejmują się tworzyć improwizowaną muzykę podczas recitali solowych. Jego pianistyka charakteryzuje się wielką rozpiętością stosowanych środków - od romantycznego ciepła muzyki klasycznej, przez elementy rhytm finalista prestiżowego konkursu Theloniousa Monka w Waszyngtonie. W latach 1982-85 występował na scenie nowatorskiego Teatru Instrumentalnego Ryszarda Gwalberta, z którym grał na licznych festiwalach teatralnych (RFN, Szwajcaria, Dania, Włochy). Dużym sukcesem był jego solowy recital z transmisją radiową na MIDEM w Cannes a także recitale w Filharmonii Narodowej oraz Paryżu i Londynie. Koncertował z wybitnymi muzykami jazzowymi i bluesowymi: Tomaszem Szukalskim, Urszulą Dudziak, Grażyną Auguścik, Deborah Brown, Lorą Szafran, Tadeuszem Nalepą, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Jorgosem Skoliasem. Dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji