Artykuły

Gombrowicz wiecznotrwały

W niedzielę o godz. 19 w toruńskim Teatrze Wilama Horzycy odbędzie się premiera "Iwony, księżniczki Burgunda" Witolda Gombrowicza, w reżyserii Andrzeja Rozhina.

Będzie to niewątpliwie jedno z największych wydarzeń sezonu teatralnego przełomu wieków i to nie tylko w grodzie Kopernika. Sztuka, choć powstała w latach 30. ubiegłego stulecia, wciąż jest według Rozhina aktualna:

-Niektóre dzieła sapo prostu stare i nie da się im przywrócić blasku, ale są też dzieła wiecznotrwałe - mówi. - Wydaje mi się, że do nich należy też "Iwona". Jest to sztuka z tego samego rozdziału wielkiej literatury co "Hamlet" Szekspira.

Zdaniem reżysera, dramat ten nie podlega żadnemu procesowi zużycia:

- Jest to dzieło świeże, pojemne i inspirujące. Świeże są emocje i konflikty. Ciągle żyjemy w świecie zakłamanym, który jest światem pozorów, masek, zamkniętych osobowości i charakterów. O tym jest też ta sztuka.

Przez scenę przewinie się cała plejada wybitnych aktorów toruńskich. Rolę tytułową zagra Maria Kierzkowska, Księcia Filipa- Filip Frątczak, Króla - Marek Milczarczyk, Królową - Anna Romanowicz-Kozanecka, a Izę - Kamila Jankowska. Scenografię zaprojektował Boris Kudlicka, muzykę skomponował Mieczysław Mazurek.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji