Artykuły

Poznań. Dyrektorka teatru na dywaniku za poparcie Palikota

Wiceprezydent Sławomir Hinc udzielił reprymendy Ewie Wójciak, dyrektor Teatru Ósmego Dnia, za to, że z zespołem wsparła Janusza Palikota. Wójciak: - To ograniczenie swobody działania, które przypomina PRL.

Zaczęło się od wniosku poznańskiego europosła Filipa Kaczmarka o wykluczenie partyjnego kolegi Janusza Palikota z PO. Palikot domagał się sprawdzenia, czy prezydent Lech Kaczyński nie był pod wpływem alkoholu, kiedy wchodził na pokład samolotu, który rozbił się pod Smoleńskiem. Zdaniem Kaczmarka takie wypowiedzi szkodzą Platformie. Po tym za Palikotem ujęli się artyści, m.in. pisarz Eustachy Rylski, piosenkarka Kora Jackowska oraz zespół poznańskiego Teatru Ósmego Dnia. Aktorzy napisali m.in.: "Chcielibyśmy przekazać wyrazy poparcia i przyjaźni w związku z kolejnym atakiem ze strony części mediów, a także partyjnych kolegów. Z melancholią obserwujemy, jak nasi politycy, w większości mało błyskotliwi, słabo wykształceni i fundamentalnie pozbawieni poczucia ironii czy groteski, wypowiadają się na temat poziomu debaty publicznej , dobrego wychowania i manier a przede wszystkim na temat Formy". Ten list nie spodobał się odpowiedzialnemu za kulturę wiceprezydentowi Sławomirowi Hincowi (również PO). Relacjonuje Ewa Wójciak: - Zostałam nagle wezwana do urzędu przez wiceprezydenta Hinca. To była pierwsza rozmowa z nim, odkąd pełni swoją funkcję. Wiceprezydent zaczął od kolokwialnego pytania: "Co wam strzeliło do głowy z tym Palikotem?". Starałam się wytłumaczyć, że czasem rolą takich ludzi jak my jest wsparcie takich ludzi jak Palikot. Mówiłam, że w publicznym odbiorze nie jesteśmy instytucją kultury Poznania i jego częścią, ale grupą artystów, która ma własną markę. Rozmowa nie była przyjemna, moje argumenty nie trafiły do prezydenta.

Dlatego na stronie teatru pojawiło się oświadczenie Ewy Wójciak. Pisze, że poparcia Palikotowi udzielił "zespół artystów funkcjonujący w przestrzeni publicznej od ponad trzydziestu lat pod nazwą Teatr Ósmego Dnia, a nie Teatr Ósmego Dnia - instytucja kultury miasta Poznania".

- Podczas rozmowy wiceprezydent Hinc był uprzejmy spytać, czy bez publicznych dotacji nadal bylibyśmy Teatrem Ósmego Dnia - wspomina Wójciak. "Ósemki" otrzymują od miasta ok. 1 mln zł na bieżącą działalność oraz dotacje na osobne projekty artystyczne. W tym roku to 500 tys. zł. Na sugestię Hinca Wójciak odpowiedziała na stronie internetowej teatru. Przywołała rozmowę z 1983 roku z PRL-owskim ministrem kultury, który nie chciał, by teatr "jako państwowa instytucja kultury prowadził korespondencję z przebywającym wówczas w więzieniu Adamem Michnikiem, a także, aby prezentował swoje przedstawienia w Kościele Miłosierdzia Bożego na ul. Żytniej w Warszawie. Wobec odrzucenia tych warunków zostaliśmy pozbawieni państwowej dotacji i możliwości oficjalnego istnienia".

- Wiceprezydent Hinc próbował ograniczyć naszą swobodę działania - uważa Wójciak. - To archaiczny styl urzędnika. Zachował się jak ludzie, którzy w minionych czasach mieli monopol na władzę.

Ze Sławomirem Hincem nie udało nam się w niedzielę skontaktować. Jest na wakacjach. Anna Szpytko, rzeczniczka Urzędu Miasta: - Nie znam sprawy. Natomiast, jeśli takie wydarzenie rzeczywiście miało miejsce, to intencją wiceprezydenta Hinca było to, by urząd miasta i jego instytucje kultury zachowały apolityczność.

Europoseł Filip Kaczmarek, szef poznańskich struktur PO: - Jestem na wakacjach, nie zajmuję się Palikotem ani jego zwolennikami. Poparcie teatru dla Palikota nie odnosi się do tego, co mu zarzucam i nie dotyka mnie osobiście. Każdy ma prawo do swojej opinii, natomiast twórca jest niezależny wtedy, gdy sam finansuje swoją działalność. To normalne, że wiceprezydent może wezwać do siebie podległego mu dyrektora.

"Ósemki" list poparcia dla Palikota zakończyły słowami: "Życzymy wytrwałości w zmaganiach z Dulską".

Na zdjęciu: Ewa Wójciak w "Paranoikach i Pszczelarzach", Teatr Ósmego Dnia, Poznań 2010 r.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji