Artykuły

Wieczna tęsknota

- Zainteresowało mnie tło tej historii - mówi Krzysztof Nazar, reżyser spektaklu "Płatonow". Premiera dramatu Antona Czechowa odbędzie się w sobotę o godz. 19 na dużej scenie Teatru im. S. Jaracza.

Leniwa, rosyjska prowincja, nauczyciel i walczące o jego miłość cztery kobiety - to temat dramatu Antona Czechowa "Płatonow", którego adaptację obejrzymy w Teatrze im. Stefana Jaracza. Premiera odbędzie się w sobotę. Autorzy scenicznej adaptacji musieli dokonać wielu skrótów i selekcji wątków obszernego dramatu.

- Zainteresowało mnie tło tej historii, obrazujące degradację społeczną, brak zasad, żądzę pieniędzy - powiedział na wczorajszej konferencji prasowej Krzysztof Nazar, reżyser spektaklu. - Głównym tematem będzie jednak odwieczna tęsknota za szczęściem, bliskością drugiego człowieka.

Obawy i...

W rolę Płatonowa, rosyjskiego nauczyciela, wcielił się Artur Steranko.

- Taka rola zdarza się raz na 25 lat - mówił aktor. - Długo się do niej przygotowywałem, a przede mną nadal dużo pracy. Niełatwo złapać styl tego zmiennego, skomplikowanego bohatera, jego filozofię. Prywatnie jestem zupełnie inny, więc o łatwości utożsamiania się z Płatonowem nie ma mowy. Ale mamy jeszcze kilka dni do premiery.

... folgowanie

U boku Artura Steranko zobaczymy między innymi Joannę Fertacz, która zagra Annę Wojnicew. Jak mówi, z przekonaniem.

- Rola Anny jest mi bliska, bo lubię być panią dyrektor w życiu. Mogę więc sobie pofolgować na scenie - zdradziła aktorka. - Czasu na próby mieliśmy jednak niewiele, więc spektakl potrzebuje czasu, aby nabrać rytmu.

Ascetyczną na pierwszy rzut oka scenografię przygotowali Ewa i Andrzej Przybyłowie. Autorem muzyki do spektaklu jest Janusz Stokłosa. To jego powrót do pracy przy dramacie scenicznym.

Reżyser spektaklu

Krzysztof Nazar - reżyser, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz PWSFiT w Łodzi, współpracujący z najbardziej znaczącymi teatrami w Polsce oraz redakcją Teatru i Filmu TVP dla której pisze scenariusze i reżyseruje spektakle.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji