Artykuły

Łódź. Strefa kultury na Księżym Młynie

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna otworzy jesienią dom dla kulturalnych przedsięwzięć, a już teraz zaprasza do współpracy. - Masz pomysł? Przyjdź. Zastanowimy się, jak go zrealizować - mówi szef strefy.

Artyści rozgoszczą się w budynku hydroforni, która stoi niemal w sercu strefy na Księżym Młynie, w parku nad stawem. - Jakiś czas temu podjęliśmy decyzję, żeby teren parku uporządkować. Wokół stawu powstały alejki, stanęły ławki i altanki. Rozpoczęliśmy też renowację urządzeń hydraulicznych i hydrotechnicznych, bo zbiornik nadal pełni swoją oryginalną funkcję - przeciwpożarową - opowiada Marek Cieślak, prezes ŁSSE.

Podczas remontu władze strefy podjęły decyzję o zmianie sposobu wykorzystania budynku hydroforni. Chcą przekazać go na działalność kulturalną. - Przy ul. Tymienieckiego, od zachodu, mamy Łódź Art Center, dalej Muzeum Książki Artystycznej i teraz będzie jeszcze Art Strefa. Remontujemy budynek w środku i na zewnątrz. Jesienią będzie gotowy - mówi Cieślak.

ŁSSE jest już po rozmowach z galeriami, zespołami muzycznymi i środowiskami literackimi. - Wyrazili zainteresowanie inwestycją. Będziemy też współpracować z "Filmówką", z którą jesienią zrealizujemy kilka projektów - zapowiadają władze strefy.

W budynku i obok niego będzie można organizować wystawy, wernisaże, kameralne koncerty i tworzyć instalacje. Jak nawiązać współpracę z właścicielami Art Strefy? - Masz pomysł? Przyjdź do nas. Zastanowimy się, jak go zrealizować. Budynek udostępnimy nieodpłatnie. To nasz wkład do dyskusji, jak ma wyglądać Księży Młyn, i dajemy pewien konkret - twierdzi Cieślak.

To niejedyny remont na terenie strefy. Nieco dłużej potrwa planowane odnawianie zabytkowej wieży ciśnień, która stoi w północnej części ŁSSE. Budynek jest w opłakanym stanie. Z wyposażenia niewiele się zachowało, stropy i dachy są pozarywane, drewniane klatki schodowe i belki połamane, ściany zawilgocone, wszędzie brudno.

- Przygotowujemy koncepcję zagospodarowania wieży ciśnień. Chcemy stworzyć w niej biura, również dla nas, i salę konferencyjną na 150 osób z możliwością podzielenia jej na mniejsze. Właśnie rozstrzygamy konkurs architektoniczny na projekt modernizacji - mówi Cieślak.

Władze strefy chcą rozpocząć remont zabytku w przyszłym roku, a biura mają być gotowe przed końcem 2011 roku. Do rozpoczęcia inwestycji potrzeba nie tylko zgody urzędników i wojewódzkich służb konserwatorskich, ale też zakończenia prac nad zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu.

Ostatnią nowiną z ŁSSE jest odkrycie starych szyn po Kolei Scheiblerowskiej, którą fabrykant dowoził materiały do swoich fabryk. - Są z 1914 i 1916 roku. Służyły za słupy siatki, którą kiedyś ogrodzony był teren strefy. Teraz zostaną tu wyeksponowane - zapowiada Miłosz Wika, rzecznik ŁSSE.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji