Artykuły

Płock. Mąka zagra Strindberga po francusku

Talent Jacka Mąki [na zdjęciu] aktora Teatru Dramatycznego doceniany jest nie tylko w naszym mieście, (tu został m.in. utytułowany "Srebrną Maską") ale też daleko poza jego granicami. Artysta od lat jeździ do Francji na tournée.

Tym razem wybiera się na 10 dni do Strasburga. Od 24 kwietnia do 5 maja będzie grał we francuskich teatrach sztukę Strinberga "Do Damaszku". Język francuski nie stanowi dla niego żadnej przeszkody. Udało mu się do sztuki przemycić również akcent polski. - W scenie z dzieckiem, które prosi ojca, żeby pokazał, że naprawdę cieszy się ze spotkania, zaśpiewam piosenkę znaną z Akademii Pana Kleksa ze słowami "Proszę państwa, oto miś". Chwilowo jest nawet zabawnie, ale potem, jak to zwykle w sztukach Strinberga bywa, nie jest już wesoło - mówi Żacek Mąka (tak tytułują go Francuzi, którzy nie przywiązują wagi do dbałości o wymowę wskazaną w obcym dla siebie języku).

Aktor do roli jest już przygotowany. Po tournée we Francji wróci na płocką scenę. Być może będzie miał wtedy więcej czasu na prowadzenie w Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki zajęć z młodzieżą w jego grupie Profesora Niebieńskiego. Przypomnijmy, że młodzi aktorzy - amatorzy i miłośnicy teatru - w ubiegłym roku przygotowali pod okiem mistrza, fragmenty "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza, wystawiane m.in. podczas płockiego sympozjum gombrowiczowskiego.

- Obecnie skład grupy znacznie się uszczuplił. Młodzież wyjechała studiować do Olsztyna i Łodzi. Zostały trzy osoby. Można więc do nas dołączyć - zachęca Jacek Mąka.

Mile widziani są licealiści i studenci. Nie muszą mieć żadnego aktorskiego przygotowania. Na początek wystarczy chęć do zabawy w teatr. Zainteresowani mogą zgłaszać się do POKiS-u, gdzie prowadzone są spotkania. Tam uzyskają więcej informacji.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji