Artykuły

Polski Polak

Jednomyślne uznanie dla wykonania sztuki Tennesse Williamsa "Tramwaj zwany pożądanie" na polskiej scenie emigracyjnej dzielą nawet cudzoziemy.

Zapewne po raz pierwszy zdarzyło się, że poważna prasa angielska umieściła sprawozdania z przedstawienia w polskim teatrze emigracyjnym. Recenzent "Times'a" w nr 28 listopada ub. r. w sporej recenzji pt. "Autentyczny Stanley Kowalski" przypomina, że bohater "Tramwaju" Stanley Kowalski jest Polakiem i to właśnie sprawia, że w interpretacji aktora Polak staje się on postacią autentyczną. Stanley grany przez Jerzego Kawkę, stanowi "clou" przedstawienia. Ale również Blanche Krystyny Dygat jest uderzającą kreacją, z powodzeniem przeprowadzającą pogląd autora, że Blanche jest damą, która stara się zachować jak prostytutka, a nie prostytutką usiłującą grać damę. Reżyser L. Kielanowski dał pomysłową inscenizację na maleńkiej scenie, stworzył przygniatającą atmosferę klaustrofobii, a całą produkcję cechowało szybkie tempo.

"Daily Telegraph" w notatce "Polski Polak" również chwali sugestywność reżyserii L. Kielanowskiego jak gdyby starając się wyrównać komplementy wypowiedziane przez "Times'a" pod adresem dwojga wykonawców głównych ról, swoje największe pochwały zachował dla drugiej pary, mówiąc o wiośnianej urodzie Stellu granej przez E. Suzin i o "żywym błazeńskim" Mitchu E. Chudzińskiego: "Oboje są zawodowymi aktorami, którzy zasługują na szerszą publiczność"

[data publikacji artykułu nieznana]

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji