Artykuły

"Tramwaj" w Ognisku

Na zaproszenie dra L. P. Kielanowskiego i Z.A.S.P. przyjechał ze Sztokholmu na 3 miesiące do Londynu. Jerzy Aleksander Kawka aktor Teatru Narodowego w Warszawie, który w czerwcu 1956 wybrał wolność w Szwecji ze statku wycieczkowego "Mazowsze".

Młody aktor ma 35 lat i 187 cm wzrostu. Urodził się w Ostrowcu, w Górach Świętokrzyskich, ale dzieciństwo spędził w Dubnie na Wołyniu. Studia dramatyczne odbywał w Warszawie w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej pod dyrekcją Zelwerowicza. Po uzyskaniu dyplomu w r. 1950 przez 5 lat wykonał szereg ról charakterystycznych w Teatrze Narodowym w Warszawie,

W Sztokholmie pracował jako robotnik na poczcie, w montowni samochodów Forda, w fabryce farmaceutycznej, w magazynie żelaza. Ostatnio przez rok był zatrudniony w dziale planowania fabryki wind. Praca jego sprowadzała się do jedynej czynności robienia ptaszków na wykonanych planach. Kilkakrotnie statystował w szwedzkiej telewizji. Ma w Sztokholmie narzeczoną, oczywiście Polkę. Szwedki-jak twierdzi- są bardzo ładne, ale mało kobiece.

Wiosną b.r. spędził 2 miesiące na campingu w Hiszpanii. Wygłaszał tam dla rodaków odczyty ilustrowane fotografiami polskich krajobrazów i zabytków architektury.

Najbliższą rolą Kawki w teatrze Z.A.S.P. w "Ognisku" będzie brutalna postać Stanley a Kowalskiego w "Tramwaju zwanym Pożądaniem".

Postać Blanche du Bois, kreowaną w londyńskim teatrze i w amerykańskim filmie przez Vivien Leigh. odtworzy Krystyna Dygat, która po dziewczynie lekkich obyczajów w "Uczciwym złodzieju4* pokaże z kolei poetyczną nimfomankę ze sztuki Tennessee Williamsa. Ewie Suzin para własnych dzieci ułatwi nadanie piętna macierzyńskości postaci Stelli Kowalskiej. W roli Eunice wystąpi Zofia Conrad-Mroczkowska.

Wieloletni pobyt w tropikalnych krajach Ameryki Łacińskiej pozwoli Feliksowi Fabianowi uwydatnienie w dekoracji dusznej i zmysłowej atmosfery Nowego Orleanu.

Polska wersja "Tramwaju", najlepszej sztuki Tennessee Williamsa i najgłośniejszego utworu powojennej dramaturgii, w inscenizacji dra L. P. Kielanowskiego niewątpliwie wzbudzi żywe i kontrowersyjne zainteresowanie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji