Artykuły

Busko-Zdrój. XVI Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz

Koncert jubileuszowy z okazji 50-lecia pracy artystycznej wybitnego skrzypka i pedagoga prof. Konstantego Andrzeja Kulki zainauguruje w sobotę 3 lipca XVI Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju (Świętokrzyskie).

Festiwal upamiętnia jedną z najwybitniejszych śpiewaczek w powojennych dziejach polskiego teatru operowego Krystynę Jamroz (1923-1986), urodzoną w Busku-Zdroju.

W ciągu ośmiu dni zaplanowano 26 koncertów. Jak zapewniał dyrektor festiwalu Artur Jaroń, impreza skierowana jest do wszystkich melomanów. "Ten program zawiera dawkę muzyki zarówno dla bardzo wymagającego melomana, jak i dla przeciętnego Kowalskiego, który przyjdzie - czasem może przypadkowo posłuchać muzyki - ale na pewno wyjdzie zauroczony i będzie chciał do nas wrócić" - ocenił Jaroń.

Podczas koncertu inauguracyjnego wystąpią zaproszeni do koncertu przez Kulkę m.in.: skrzypek Andrzej Gębski oraz wiolonczeliści - Andrzej Wróbel i Tomasz Strahl. Jubilat zagra na scenie razem z córką, wokalistką Gabą Kulka. Artystka zaprezentuje się także w programie stworzonym na zamówienie Filharmonii Kaliskiej.

W niedzielę w kościele p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP zaplanowano uroczystą mszę św. poświęcona Fryderykowi Chopinowi - z muzyką liturgiczną jego nauczyciela Józefa Elsnera, do słów Kazimierza Brodzińskiego.

Wieczorem przed buską publicznością zaprezentuje się skrzypek Nigel Kennedy ze swoim kwintetem. Artysta zagra utwory z najnowszej płyty, nagranej z wybitnymi polskimi muzykami.

Na poniedziałek zaplanowano koncert Hanny Banaszak. We wtorek z kompletem pieśni Fryderyka Chopina wystąpi mezzosopranistka, solistka Teatru Wielkiego i Opery Narodowej w Warszawie Alicja Węgorzewska-Wiskherd. Akompaniować jej będzie kwartet smyczkowy Camerata.

Miłośnicy opery, w czwartek, przy buskim domu kultury będą mogli obejrzeć plenerową inscenizację "Eugeniusza Oniegina" Piotra Czajkowskiego, w wykonaniu orkiestry i chóru Teatru Muzycznego w Kaliningradzie.

W piątek wystąpią pianiści - Artur Dutkiewicz z koncertem "Jazzowe mazurki" i Piotra Paleczny z recitalem utworów Chopina.

Festiwal zakończy w sobotę, 10 lipca koncert pt. "Wielka sława to żart", w czasie którego najsłynniejsze arie z oper, operetek i musicali zaprezentują soliści, wśród nich sopranistka Grażyna Brodzińska. Śpiewakom będzie akompaniowała Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej. Koncert poprowadzi Bogusław Kaczyński.

Podczas festiwalu będą prezentowali się także młodzi artyści, m.in. laureaci tegorocznego konkursów wokalnych im K. Jamroz w Kielcach oraz studenci, uczestnicy kursów mistrzowskich towarzyszących festiwalowi - dla skrzypków i wiolonczelistów. Kulka i Paleczny podczas imprezy odsłonią swoje "słoneczka" w Alei Gwiazd festiwalu.

W Busku-Zdroju festiwalowe koncerty będą się odbywały: w sali widowiskowej domu kultury, w Parku Zdrojowym i w sanatorium Marconi.

Kilka koncertów odbędzie się poza kurortem. W kościele św. Wojciecha w Glinianach k. Ożarowa zaplanowano koncert pieśni Ave Maria, w pałacu w Kurozwękach - muzyki Chopina. W Bazylice p.w. Narodzenia NMP w Wiślicy zostanie przedstawiona "Messa di gloria" Giacomo Pucciniego, z solistami Adamem Zdunikowskim i Adamem Kruszewskim. Artystom towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej. Z kolei w synagodze w Pińczowie romanse rosyjskie zaprezentuje moskiewskie trio Relikt.

Organizatorem festiwalu jest Buskie Samorządowe Centrum Kultury. Imprezie patronują: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, Wojewoda Świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba i Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji