Artykuły

Mrożek we "Współczesnym"

Najnowsza sztuka Mrożka "Miłość na Krymie" - komedia tragiczna w trzech aktach wzburzyła środowisko teatralne w zeszłym sezonie. Autor obawiając się ingerencji reżyserów w tekst dodał do sztuki listę warunków, które należy spełnić by uzyskać jego zgodę na wystawienie. Toteż niewiele scen zdecydowało się na realizację dramatu, który i bez warunków wstępnych stwarza wiele trudności realizacyjnych.

Erwin Axer przez lata wyspecjalizował się w wystawianiu Mrożka, toteż "Miłość na Krymie" w jego reżyserii należy do najciekawszych realizacji dramatu w Polsce.

Sztuka w trzech odsłonach przedstawia XX-wieczną historię Rosji - od cara, przez komunizm, po współczesne czasy drapieżnego biznesu. Akt pierwszy dzieje się w 1910 roku, akt drugi w 1928, akt trzeci w 1991 roku, kiedy imperium rozsypuje się. Zmieniają się dekoracje, stroje z wykwintnych stają się coraz bardziej obdarte i plebejskie, lecz ludzie pozostają tacy sami.

Mrożek wplótł w akcję sztuki dziesiątki cytatów z literatury rosyjskiej, nad komedią unosi się duch Czechowa, z którego autor nieco kpi. Siostry Prozorow z "Trzech sióstr" wybierają się do Moskwy, Łopachin kupuje wiśniowy sad, na scenie pojawia się także na chwilę rozpustna caryca Katarzyna, lecz to wszystko jest tylko zabawką w ręku dramaturga, zajmującego się istotą rosyjskiej duszy - rozdartej i niepewnej, szukającej wciąż gdzie indziej raju.

Aktorzy warszawscy, obsadzeni przez Axera, tym razem przyłożyli się do pracy i w spektaklu można podziwiać kilka doprawdy znakomitych ról. Zachedryńskiego - "niejaką osobistość" gra Zbigniew Zapasiewicz, kupca Czelcowa - Krzysztof Kowalewski, jego żonę - Marta Lipińska, porucznika Sjejkina - Krzysztof Wakuliński, Wolfa, inżyniera kolei żelaznych - Adam Ferency, nauczycielkę Borodinę - Ewa Gawryluk.

Z premier ostatniego sezonu w Warszawie "Miłość na Krymie" jest najbardziej warta polecenia.

Najbliższe przedstawienia: 27, 28, 29, 30 września (wtorek, środa, czwartek, piątek) godz. 19. Kasa teatru czynna codziennie od 10 do rozpoczęcia spektaklu, z przerwą od 13 do 15. Telefon (022) 25-59-79, fax 25-13-52.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji