Artykuły

Lublin. "Ferdydurke" nagrodzona na Dwóch Teatrach

Telewizyjna ekranizacja "Ferdydurke" Teatru Provisorium i Kompanii Teatr zrealizowana przez TVP Lublin została nagrodzona na X Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Telewizji Polskiej "Dwa Teatry - Sopot 2010".

Jury festiwalu nagrodziło autora wersji telewizyjnej - Mariusza Malca, który otrzymał nagrodę za reżyserię w kategorii: twórcza realizacja TV. Lubelska "Ferdydurke" w wersji teatralnej czyli w reżyserii Witolda Mazurkiewicza i Janusza Opryńskiego miała premierę 15 października 1998 roku w ramach Międzynarodowego Festiwalu Konfrontacje Teatralne. Spektakl zagrano ponad 500 razy w polskiej i angielskiej wersji językowej w co najmniej 24 krajach Europy, Afryki, Azji i Ameryki Płn. Otrzymał liczne nagrody, m.in. Fringe First w Edynburgu, Grand Prix Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka polska", Grand Prix Festiwalu Małych Form Teatralnych w Rijece. W październiku 2008 roku w ciągu czterech dni dokonano telewizyjnej adaptacji tego spektaklu. Zdjęcia kręcone były na Starym Mieście, za naturalną scenografię robiły podwórka i zaułki przy Olejnej, Jezuickiej i Ku Farze. Nie oglądamy pozostałości ziemiańskiego dworku, lecz bezludne, nocne podwórka, ceglane ściany z odpadającym tynkiem. Film otwiera i zamyka urocza wieczorna panorama Lublina.

- Jest to jeden z najbardziej utytułowanych polskich spektakli teatru offowego, więc jego telewizyjna realizacja na pewno się teatrom Provisorium i Kompania "Teatr" należała. Biorąc pod uwagę, że spektakl ma w pewnym sensie charakter hermetyczny, takiej realizacji, która kieruje się celem niekomercyjnym, mogła się podjąć tylko telewizja publiczna. Część kosztów wzięła na siebie TVP Kultura, miasto Lublin również w tym partycypowało, a lubelski ośrodek telewizyjny zapewnił sprzęt i ekipę najwyższej klasy. Zrozumieliśmy od razu, że nie może to być prosta rejestracja teatralnego spektaklu, bo taka by "Ferdydurke" spłaszczyła. Powstała więc adaptacja typowo filmowa, zrealizowana w plenerach Starego Miasta w Lublinie. Kiedy myśleliśmy o reżyserze, który by to udźwignął, w tym i sławę spektaklu, nie miałem wątpliwości, aby zwrócić się do Mariusza Malca. Był telewizyjnym realizatorem "Teczek" Teatru Ósmego Dnia, spektaklu jeszcze mniej telewizyjnego. Mam wrażenie, że zrobiliśmy coś, co zostanie, czego się nie wstydzimy - mówił tuż po realizacji Tomasz Rakowski, dyrektor lubelskiego ośrodka TVP. Teraz jest szczególnie zadowolony: - To były dobrze wydane pieniądze. Marzy mi się, abyśmy mogli rocznie rejestrować trzy lubelskie spektakle teatralne.

Na zakończonym w poniedziałek festiwalu "Ferdydurke" z TVP Lublin startowała w konkurencji z 14 innymi spektaklami tetelwizyjnymi.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji