Artykuły

Skrzypek opętany

To tytuł drugiego spektaklu, jaki zaprezentował w Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu Polski Teatr Tańca z Poznania. Jest baletową wizją "Skrzypka opętanego" Bolesława Leśmiana, w choreografii, inscenizacji i reżyserii Ewy Wycichowskiej. Prapremiera widowiska miała miejsce 4 kwietnia 1991 roku w Teatrze Wielkim w Poznaniu podczas Poznańskiej Wiosny Muzycznej. "Mam nadzieję, że nie zdradziłam Leśmiana" - wyznała wówczas Ewa Wycichowska.

Tę symboliczną, pełną namiętności opowieść o artyście, który zmaga się z niemożnością tworzenia, wzbogaca znakomita muzyka Macieja Małeckiego. Kompozytor starał się, aby frazy z absolutną wiernością przystawały do kolejnych sytuacji. Ten balet jest bliski przedstawieniu teatralnemu, stąd tak ścisłe podporządkowanie muzyki akcji scenicznej.

Fascynującą scenografię i kostiumy zaprojektował Ryszard Kaja, główny scenograf Teatru Wielkiego w Łodzi. "W równym stopniu karmiłem się tekstem dramatu, jak i tańcem Ewy Wycichowskiej, zdumiony wzajemnym przenikaniem się i bezpośrednią relacją. Okazało się bowiem, że wszystkie elementy spektaklu, na zasadzie nie do końca pojętej symetrii, znajdują swe odbicie w tym co maluję i rysuję", powiedział.

Jako Alaryel, skrzypek z bajki, wystąpił Krzysztof Raczkowski. Jako Chryza, jego żona - Ewa Wycichowska. Rusałką leśną była Iwona Pasińska, Wiedźmą - Inessa Sawczuk, Latarnią Wiedźmy - Mirosław Ogórek, Zegarem Wiedźmy - Paweł Mikołajczyk, Skrzypka Złotą - Aleksander Rutkiewicz, Kluczem Złotym - Paweł Kromolicki, Złotym Wężem - Mariola Hendrykowska.

Owacja publiczności była w pełni zasłużona.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji