Artykuły

Moralitet na półwiecze

Współczesnym moralitetem pt. "Prorok Ilja" Teatr Nowy podsumuje minione 50 lat i zainauguruje pierwszy sezon kolejnego półwiecza. W teatrze trwają ostatnie przygotowania do jubileuszu. Honorowy patronat nad obchodami objął prezydent RP Aleksander Kwaśniewski. Patronat medialny sprawują "Dziennik Łódzki", Radio Łódź i Łódzki Ośrodek TVP.

Pierwszy (prasowy) pokaz "Proroka Ilji" Tadeusza Słobodzianka w reżyserii Mikołaja Grabowskiego odbędzie się już jutro. Na 12 listopada zaplanowana jest premiera i jubileuszowa gala z udziałem zaproszonych gości. Muzeum Historii Miasta Łodzi przygotowuje wystawę poświęconą założycielowi Nowego - Kazimierzowi Dejmkowi. Dzień później odbędzie się spotkanie koleżeńskie dawnych i obecnych pracowników teatru. Swój udział w obchodach zapowiedzieli Kazimierz Dejmek, Janusz Kłosiński, Barbara Horawianka, Eugenia Herman, Gustaw Lutkiewicz, Krystyna Feldman, Emil Karewicz, Wiesława Mazurkiewicz, Leon Charewicz, Eugeniusz Kamiński, Bohdan Mikuć, Bogdan Baer i Zygmunt Konieczny.

"Prorok Ilja" jest w zamyśle reżysera sztuką o poszukiwaniu Boga, o tym, jak każdy z nas radzi sobie z tą sferą życia. Tajemniczy tekst Tadeusza Słobodzianka wywodzi się z klimatów Białostocczyzny i jest inspirowany autentycznymi wydarzeniami, jakie miały miejsce w sokolskim powiecie w latach 20. i 30. naszego wieku, kiedy Eliasz Klimowicz (Prorok Ilja) budował tam stolicę świata - Wierszalin - nowe Jeruzalem. Rolę tytułową zagra Oskar Hamerski, obok niego w przedstawieniu zobaczymy prawie cały nowy zespół teatru.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji