Artykuły

Warszawa. Premiera "Dydony i Eneasza" w Collegium Nobilium

Teatr Collegium Nobilium zaprasza 14 czerwca na premierę opery "Dydona i Eneasz" H. Purcella w reż. Natalii Kozłowskiej.

"Dydona i Eneasz" to trzyaktowa barokowa opera angielska, której libretto oparte jest na podstawie tragicznej historii miłosnej z Eneidy Wergiliusza. Gdy Eneasz podczas swojej burzliwej podróży trafia jako rozbitek na dwór królowej kartagińskiej, Dydony, on i królowa zakochują się w sobie. Jednak Jowisz ma względem Eneasza inne plany - powierzył mu założenie nowego państwa w Italii. Bohater dzień po zaślubinach musi opuścić Kartaginę, a zrozpaczona Dydona znajduje ukojenie w śmierci.

Orkiestra gra na instrumentach z epoki, takich jak: klawesyn flamandzki, violone, viola da gamba, teorba, skrzypce i altówka barokowa.

W obsadzie m.in. będzie można usłyszeć dwóch zjawiskowych kontratenorów.

"Opera Purcella jest opowieścią o spotkaniu, które nie mogło się zdarzyć. Mamy tu konflikt tragiczny w najczystszej postaci, tak, jak to rozumiał Arystoteles. Dydona i Eneasz to opowieść o dwojgu ludzi, którzy chcieliby mieć wspólną przyszłość, ale nie mogą jej mieć. I nie dlatego, że sami ją zepsuli. Eneasz porzuca Dydonę, nie dlatego, że jest złym mężczyzną. To nie jest takie proste, że ona jest tą dobrą, a on tym złym. Nie można tego w ogóle oceniać w takich kategoriach. Oboje uwikłani są w los czy, jak byśmy to dzisiaj powiedzieli, w politykę. Z tej sytuacji nie ma dobrego wyjścia, każda decyzja kogoś unieszczęśliwi. Z perspektywy losu, historii to postaci tragiczne. Zarazem jednak bardzo ludzkie w rozdarciu i bólu.

Szukałam czegoś, czego w Polsce ludzie nie znają, co jest dla nas egzotyczne. Opera Dydona i Eneasz miało naprawdę mało wystawie w Polsce. Zaledwie kilka spektakli. Odkryliśmy już Shakespeare'a, zachwycamy się nim. Czas na brytyjską operę."

Natalia Kozłowska, reżyser

Spektakl został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Nauki oraz firmę Polkomtel S.A. w ramach projektu PLUS DLA KULTURY.

Spektakl w języku angielskim. Napisy w języku polskim i angielskim.

Jedną z partii wokalnych wykona MICHAŁ SŁAWECKI, niesamowity, rzadki kontratenor, znany m.in. z programu "MAM TALENT!".

Rezerwacja biletów: rezerwacja.tcn@at.edu.pl, tel. 22 635 99 39

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji