Artykuły

Nabucco

W ten wekkend na scenach wielkopolskich przeważają raczej przedstawienia kameralne, dla amatorów wysublimowanej, acz zwariowanej zabawy a la Ionesco ("Łysa śpiewaczka" w Kaliszu) lub dusznych wizji w stylu Kafki ("Przemiana" na Scenie Nowej). I tylko dwa spektakle adresowane są do szerokiej widowni, gwarantując jej zresztą teatr bardzo widowiskowy, nader atrakcyjny wizualnie i muzycznie. Mowa tu o "Nabucco" Verdiego w poznańskim Teatrze Wielkim i "Balladynie" Słowackiego w gnieźnieńskim Teatrze im. A.Fredry.

"Nabucco" - wyreżyserowane z wielkim rozmachem przez Marka Grzesińskiego - oszałamia monumentalnymi dekoracjami, pięknymi kostiumami i dynamicznymi scenami zbiorowymi, a także urzeka śpiewem solistów i chóru (niezapomniana zwłaszcza partia wokalna niewolników żydowskich pod wyobrażoną ścianą płaczu). Kto jeszcze tego przedstawienia nie widział, niech wykorzysta koniecznie ten weekend.

Z kolei gnieźnieńska "Balladyna" w reżyserii Tomasza Szymańskiego budzi uznanie swoją prostotą i teatralnością ujęcia. Czyni duże wrażenie sposobem pokazania kilku kluczowych scen np. bitwy o Gniezno i śmierci Balladyny. Te dwie sekwencje z całą pewnością zapiszą się trwale w scenicznej tradycji "Balladyny".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji