Artykuły

W międzynarodowym gronie najciekawsze jest nasze "Tango"

XX Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt w Toruniu. Pisze Jan Bończa-Szabłowski w Rzeczpospolitej.

W Toruniu Koreańczycy czytają Brechta, Belgijka dyskutuje z narodowymi fobiami Polaków, a Łotysz rozlicza się z historią swego kraju. Najmocniejszym punktem festiwalu Kontakt jest jednak "Tango" [na zdjęciu] Mrożka w reżyserii Jerzego Jarockiego z Teatru Narodowego. Przedstawienie zachwyciło zagranicznych gości i toruńską publiczność. Odebrane zostało jako ważny głos w dyskusji o współczesnej Polsce.

Vilis Daudzins zaprezentował autorski monodram "Dziadek". Okazał się pasjonującym rozrachunkiem ze współczesną historią Łotwy. Bohater grany przez Daudzinsa, szukając swego zaginionego w czasie wojny dziadka, trafia na trzech mężczyzn w stosownym wieku i noszących to samo nazwisko. Każdy opowiada własną historię, która pokazuje skomplikowaną sytuację Łotyszy, ich trudne wybory dziejowe.

Próbą rozrachunku z naszymi narodowymi fobiami okazał się "Caritas, dwie minuty ciszy" laureatki Kontaktu sprzed lat Lies Pauwels. Z zespołem Teatru im. Horzycy w Toruniu stworzyła widowisko anachroniczne, powielające znane stereotypy o Polakach oraz świata pozorów wykreowanego przez media.

Głośna - dosłownie i w przenośni - okazała się wersja "Samotności pól bawełnianych" Koltesa z Teatru im. Żeromskiego w Kielcach. Radosław Rychcik wyreżyserował ją w konwencji koncertu rockowego. Kwestie dilera i jego klienta są wykrzykiwane do muzyki zespołu Natural Born Chillers. Obaj bohaterowie w interpretacji Wojciecha Niemczyka i Tomasza Nosińskiego prowadzą ze sobą perwersyjną grę. Powstała poruszająca rzecz o ludzkiej samotności i potrzebie miłości.

A twórczość Brechta nieoczekiwanie stała się inspiracją dla Koreańczyków. Jaram Lee zaprezentowała "Dobrego człowieka z Seczuanu" w formie pansori, czyli epickiej pieśni wykonywanej przez jednego aktora przy akompaniamencie perkusisty. Szkoda, że jej wysiłek w pełni został doceniony jedynie przez najbardziej wytrwałych widzów.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji