Artykuły

Gdańsk. PC Drama z "Przyjacielem" Paczochy

W poniedziałek, 31 maja o godz. 19 w klubie Żak odbędzie się czwarta odsłona projektu "PC Drama".

Otworzy ją akcja teatralizacji przestrzeni miejskiej "Idąc za słowem" Iwony Zając. Przed Klubem Żak przez miesiąc będzie eksponowany billboard JESTEM autorstwa Młodej Załogi, nawiązujący tematyką do kwietniowego czytania sztuki Postać.

Czwartą współczesną sztuką, która zostanie wyreżyserowana w ramach otwartych prób czytanych będzie dramat Radosława Paczochy "Przyjaciel".

Przed próbą czytaną odbędzie się krótka prezentacja pocztówek wydanych przez Biuro Gdańsk i Metropolia Europejska Stolica Kultury 2016 - kandydat. Na widokówkach znajdują się prace, które od marca do czerwca były wykonywane na billboardzie - udostępnionym przez firmę AMS - przed Klubem Żak. W ten sposób, w trakcie trwania projektu PC Drama powstawała żywa galeria zewnętrzna, której autorami byli: Iwona Zając i przedstawiciele Młodej Załogi (Ola Fijałkowska, Emila Garska, Ania Haśkiewicz, Karolina Piątkiewicz, Karolina Szambelan, Magda Górska, Marcin Budziński, Marta Ciecholewska, Michał Linow, Olimpia Dębska, Paula Kłaczkowska, Iga Smoleńska, Helena Szczepańska).

Prezentacja pocztówek promujących Gdańsk będzie pretekstem do podsumowania dotychczasowych odsłon PC Dramy. Projekt zostanie wznowiony we wrześniu. Wówczas odbędą się warsztaty Iwony Zając we współpracy z Uniwersytetem Gdańskim w ramach "Idąc za słowem", w których będą uczestniczyć przedstawiciele Młodej Załogi i studenci Kulturoznawstwa. Rezultatem warsztatów będzie wykonanie murali w przejściu podziemnym przy ul. Wita Stwosza, przy Wydziale Filologicznym UG.

We wrześniu również reaktywujemy Otwarte Próby Czytane. Artystami, którzy zostali zaproszeni do współpracy w kolejnych miesiącach są m.in. Katarzyna Kaźmierczak, Sebastian Świerszcz, Tomek Cymerman, Dawid Żakowski.

O spektaklu:

"Przyjaciel"

Autor: Radosław Paczocha

Reż.: Bartłomiej Potoczny

Komentarz naukowy: dr Barbara Świąder-Puchowska

Tekst przeczytają: Katarzyna Bieniek, Tomasz Cymerman i Grzegorz Roman

"Przyjaciel" autorstwa Radosława Paczochy to historia nawiązująca do głośnej sprawy porwania i zabójstwa Olewnika, ale przedstawiająca ją z pozycji przyjaciela ofiary, tego, który jest podejrzany przynajmniej o udział, jeśli nie o zlecenie porwania i zabójstwa. To ascetyczna rozgrywka między bohaterem a przesłuchującym go policjantem, w której od czasu do czasu pojawiają się - jak dodatkowe wyjaśnienia - inni bohaterowie historii. W roku 2009 dramat Paczochy otrzymał główną nagrodę w drugiej edycji konkursu dramaturgicznego Metafory Rzeczywistości, zorganizowanego przez Teatr Polski w Poznaniu.

Radosław Paczocha:

Pisząc "Przyjaciela" starałem się sfotografować stan świadomości człowieka, który bez względu na to, czy jest winien zarzucanych mu czynów, musi stworzyć przekonującą kreację. Jeżeli jest winny musi przekonująco zagrać niewinnego. A jeśli jest niewinny to i tak zmuszony jest w bardziej przekonujący sposób niż dotychczas "stworzyć" wizerunek człowieka niewinnego. Konieczność nieustannego odpowiadania na zarzuty w sposób nieunikniony powoduje głębokie zmiany w świadomości oskarżonego, który jak szachista musi z odpowiednim wyprzedzeniem przewidywać pytania oskarżycieli. Chcąc tego czy nie, wpuszcza w końcu do swojej głowy ich głos. W ten sposób w jego świadomości rodzi się przewrotna zależność od tego, czemu stara się zaprzeczyć. Przyparty do muru próbuje najpierw wyobrazić sobie wizerunek człowieka niewinnego, a potem dostosować siebie do tego wizerunku. Ciągle musi pamiętać o tym, że nawet jeżeli jest niewinny, to i tak jego niewinność może nie wystarczyć do przekonania oskarżających. Dlatego jego świadomość nie ma ani chwili odpoczynku. Cały jej wysiłek musi iść w stronę obrony siebie. Tylko siebie jako kogo? Ofiary czy przestępcy?

Radosław Paczocha - ur. 1977 r.; absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim i Wiedzy o Teatrze na Akademii Teatralnej w Warszawie. Autor recenzji, artykułów, esejów i opowiadań drukowanych w pismach "Teatr", "Dialog", "Scena", "Pamiętnik Teatralny", "Aspiracje", "Opowieści", a także tekstów o charakterze literacko-krytycznym drukowanych przez Teatr Wybrzeże w Gdańsku, a także Teatr Narodowy w Warszawie. Laureat V Ogólnopolskiego Konkursu na Dramat "Windowisko 2008" (za dramat "Zapach czekolady"). Autor utrzymanego w poetyce amerykańskiego filmu kryminalnego dramatu "Bar Babylon" (druk: "Dialog" 2009 nr 12), a także noweli dramatycznej "Być jak Kazimierz Deyna" (również współautor scenariusza filmowego o tym samym tytule). W chwili obecnej pracuje jako sekretarz literacki w Teatrze Powszechnym w Warszawie, a także studiuje w Instytucie Sztuki PAN (studia doktoranckie).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji